Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası'ndan Erdoğan'a şok

Merkez Bankası’ndan Erdoğan’a şok

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın faiz yükseltmesi, önceki başkanı faiz nedeniyle görevden alan Erdoğan için şok bir gelişme olarak yorumlandı.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25 seviyesinden 200 baz puan artışla yüzde 10.25 seviyesine yükseltti. Dolar kararın ardından 7.55 TL, euro ise 8.80 TL seviyesine kadar çekildi. 

Merkez Bankası yüzde 8.25 seviyesinde bulunan politika faizini yüzde 10.25 seviyesine çıkardı. Piyasaların genel beklentisi politika faizin değişmeyeceği, “örtülü faiz artışı” olarak yorumlanan faiz koridorunun üst bandının yükseltilebileceği yönündeydi.

Merkez politika faizini mayıs ayında yüzde 8.25’e düşürmüş, haziran, temmuz ve ağustos aylarında değişiklik yapmamıştı.

2019 yılının Temmuz ayında göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görev süresi boyunca ilk defa politika faizinde artışına gitti. Merkez Bankası en son 2018 yılının Eylül ayında faiz artışına gitmişti.

Erdoğan faizler nedeniyle görevden almıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın eski başkanı Murat Çetinkaya’yı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle faiz yükselttiği için görevden almıştı. Onun yerine gelen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın faiz yükseltmesi sosyal medyada şok bir gelişme olarak yorumlandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri