Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası'nın faiz artırım kararına Davutoğlu'ndan ilk yorum

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararına Davutoğlu’ndan ilk yorum

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında konuştu

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi lideri, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını yorumladı.

Son bir buçuk ay içinde faizlerin 675 baz puan artırıldığını hatırlatan Davutoğlu, “Brezilya’da yıllık faiz % 2. Güya faizi istismar ederek, dini değerlerimizi istismar ederek faiz yasağı üzerinden bir söylem geliştiren sayın cumhurbaşkanı kendi damadının bıraktığı kötü miras üzerinde yaklaşık 40 gün içinde 675 baz puan faiz artırdı. Diğer ülkelerde yıllık faizler o düzeyde değil. Kimse buna reform falan demesin. Bu son dört yıldır sürdürülen yanlış ekonomi politikalarının faturasıdır ve bu faturayı milletin önüne koyanlar hesap vermek zorundadırlar” dedi.

Nerede kaldı halka dönüp ayet hadis okumalar?

İl başkanlarına seslenerek “Faiz üzerinden yapılan din istismarına karşı hepinizi vazifeye çağırıyorum” diyen Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da şu sözlerle yüklendi: “Biz 2016’da hükümeti bıraktığımızda Türkiye’nin toplam faiz harcaması 50 milyar TL civarındaydı. Bu sene 2021 bütçesinde faiz harcamaları 180 milyar TL. Peki nerede kaldı halka dönüp ayet hadis okumalar? Nerede kaldı faiz lobisi, dış mihraklar diyerek dikkati dışarıya çekme?”

Dış mihrakın hası Cumhurbaşkanın evindeymiş!

Geçtiğimiz aylarda görevi bırakan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı da isim vermeden eleştiren Ahmet Davutoğlu, “Demek ki dış mihrakın hası Cumhurbaşkanının en yakınındaymış, kabinesindeymiş, evindeymiş ama Cumhurbaşkanı bunu fark etmemiş” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bir yıl önce dış mihrak, faiz lobisi diyerek Türkiye’nin yaşadığı bütün bunalımların sebebi olarak bunu göstermişse Sayın Cumhurbaşkanı dış mihrak ya kendisidir ya da damadı. Cumhurbaşkanının affına mazhar olan Hazine ve Maliye Bakanı rahat köşesinde konfor içinde yaşayacak. Bu faiz yükünün altında fakir halk kesimleri ezilecek. Bu mudur adalet? Bu mudur muhafazakarlık?”

Faiz artırımının bedelini sanayici, KOBİ, sıradan vatandaş ödeyecek!

Bu faiz artışından kim memnun? Bankalarda 1 milyon TL’nin üzerinde mevduatı olanlar. Yani Türkiye’nin binde 3’ü. Kim memnun bu artıştan? Türkiye’ye kalıcı yatırım için değil spekülatif olarak kısa dönemli girecek olan faiz spekülatörleri memnun. Peki bunun bedelini kim ödeyecek? Yüzde 25’e çıkan kredi faizleri altında inim inim inleyen sanayici, KOBİ’ler bunun bedelini ödeyecek. Yüzde 10’larde tüketici faizi alıp da tüketime yönlendirilen sıradan vatandaş bunun bedelini ödeyecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri