Ana SayfaTürkiyeAli Babacan: Merkez'e nas var da Hazine'ye yok mu?

Ali Babacan: Merkez’e nas var da Hazine’ye yok mu?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Babacan, Erdoğan’ın nass açıklamalarını eleştirdi.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Yıllarca bu ülkenin bedelini ödediği uygulamayı getiriyorsun uçacağız diye yalan söylüyorsun. 40 50 sene önce büyük bir fiyaskoyla sonuçlanmış sistemi tekrar getiriyorlar. Gerçekten akıl alır gibi değil. İlk DÇM uygulaması başladığında kur 9 lira sadece DÇM ile kalmıyor enflasyonu azdırıcı bir sürü yanlışlar yapıldı. 9 liralık kur, 1 milyon 700 bin liraya dayandı.

Bu yolun sonu hiperenflasyon. Bu uygulamanın sonucunu birkaç sene sonra bu millet ağır bedellerle ödeyecek. Gelecekte ‘Erdoğan ve Bahçeli öyle büyük yanlış yaptı ki sonucunu millet ödedi’ diyecekler. ‘Keşke Erdoğan Ali Babacan’ın dediğini yapsaydı da ülke bu bataklığa girmeseydi’ diyecekler.

Düştü dediğiniz kur 13-14’lerde geziyor. Son bir haftada kurdaki düşüş olumludur ama gelecekte bu düşüş ağır bir maliyet olarak vatandaşın sırtına yüklenecek.

Kurdaki yükselişten kaygılanandan sadece mevduat sahibi mi? Asgari ücrete gelince dolarla mı çalıştırıyorsunuz diyor. Bankada parası olana gelince ben sana faizle dolar vereceğim diyor. Bu mu adalet?

Merkez Bankası’nın faizine gelince NAS var, Hazine’ye gelince NAS yok mu? Çiftçimize kredi verince NAS yok mu? Sırf Merkez Bankasına inatla yaptırdığın faiz indirimi yüzünden ülkenin geldiği durum bu. Faizlerin topyekün düşmesini istiyorsanız faizi talimatla düşüremezsiniz, güvenle düşer.

Piyasaya güvenle hukukla yaklaşmak yerine ne olduğu belirsiz sistemi sürdüğünüz için ekonomi bu durumda. Eğer hastalığı kabul etmezseniz doğru teşhisi koymazsanız doğru tedaviyi uygulayamazsınız.

1970’den 2004’e kadar bu ülkede enflasyon 2-3 haneli oldu. Enflasyon sorununu çözmeden Türkiye’yi düzlüğe çıkamazsınız. Enflasyon rakamların şiştiği durum demek. Fiyatlar şişiyor ardından maaşlar şişiyor.

Kabine sonrası yapılan açıklama kurda belli bir miktar düşüşü sağlasa da şuan gösterilemeye çalışılan şey tamamen yalancı bahar. Taze Bakan ne diyor: Herkes rahat dursun diyor. Ama vatandaş rahat durmuyor. Sabit gelirli vatandaşımıza sen en fazla enflasyonun altında ezilirsin diyen kişinin lafına bakılmaz. TL’deki güvenceyi Amerikan dolarıyla vermek ekonomiyi düzeltmez.

Satın alma gücü düşecek 2022’nin sonunda eriyen maaşı tekrar düzeltmeye çalışacak. Fiyatlar önden kaçacak maaşlar arkadan koşacak. Yalancı bahara aldanmak daha büyük felaketlere yol açabilir. Merkez Bankası’nı TÜİK’i bağımsız hale getirin, hukuka uyun bakın ülke ekonomisi nasıl düzeliyor. Bu iktidarın hukuku uygulamak gibi bir derdi yok o sınırı çoktan aştılar.

Geçen gün ‘Kabile devleti gibi yönetiyorlar’ dedim. Hukuk devletinin karşı kelimesi Kabile devleti. Temel hukuk ilkelerini yok sayan, kendilerini anayasanın üstünde gören bir iktidar var. ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorum saygı duymuyorum’ diyebilecek duruma geldiler. Sayın Erdoğan’ın hikayesinin sonu geldi, artık nakarat bölümü de geçti.

Piyasa ekranlarına, bankalar arası döviz kuruna bakıyoruz, serbest piyasalardaki rakama bakıyoruz hepsi farklı. İlk defa ekranlardaki kur ile sokaktaki serbest piyasalardaki kurun farklı olduğunu görüyoruz. Bunların hepsine bakmak lazım. Günü gelince hepsine bakılacak. Bu büyük aldatmacayı nasıl yapıyor zamanı gelince hepsine bakılacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri