Ana SayfaTürkiyeMehmet Metiner fabrika ayarlarına döndü: Bir darbe girişimi önlendi

Mehmet Metiner fabrika ayarlarına döndü: Bir darbe girişimi önlendi

Kısas süre önce ilginç çıkışlarıyla gündeme gelen ve uçuk, temelsiz fikirleri bir yana bırakıp AK Parti’ye mantıkıl sayılabilecek eleştiriler yönelten Mehmet Metiner, yeniden fabrika ayarlarına döndü. Eski AK Parti vekili ve Yeni Şafak yazarı Metiner, Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinin 15 Temmuz darbe girişimin devamı olduğunu iddia etti.

Metiner, ‘Ekonominin 15 Temmuz‘u başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

15 Temmuz devam ediyor.

15 Temmuz’da askerleri marifetiyle amaçladıkları sonuca ulaşamayanlar başka yollara başvurdular.

Suriye’nin kuzeyinde PKK’ya kurdurtmak istedikleri paralel devlet bunun ürünü.

Doğu Akdeniz, Libya vb. krizler, asılsız gerekçeler üzerinden kabul edilen ambargolar…

Dış politikada ülkemizi köşeye sıkıştırma hamleleri, ilh..

Bütün bunların hepsi 15 Temmuz’un rövanşını almak içindi.

Ekonomimize yönelik saldırılar tam bir terör boyutuna ulaştırıldı.

Kur üzerinden yapılan hamlelerle amaçlanan şey belliydi: Ekonomiyi çökertmek, Türkiye’ye siyaseten diz çöktürmek. İçerdeki vesayet odaklarını bu yüzden harekete geçirdiler.

İçeridekiler güvensizlik ve korku iklimi oluşturmaya çalıştıkça kur hareketlendi. Döviz fırladıkça fırladı. TL’nin döviz karşısındaki değerinin düşmesiyle eş zamanlı olarak fahiş fiyatlarla vatandaşlarda geleceğe dair güvensizlik oluşturulmak istendi. Vatandaş bu güvensizlik, belirsizlik ve korku ikliminde, elinde avucunda ne varsa dövize yatırmaya başladı. Dövize talep arttıkça TL’nin değer kaybı arttı, içerde de fiyatlar adeta uçtu.

Amaçlanan şey, Biden’ın işaretlediği operasyonunun siyasi ayağını gerçekleştirmekti: Erdoğan’ı alaşağı etmek.

Ne pahasına olursa olsun Erdoğan’ı sandıkta devireceğini açıklayan Biden değil miydi? Bu ekonomik kaos ve terör döneminde vatandaşlar sokaklara indirilecekti. Tepkiler ve protestolar örgütlü bir biçimde organize edilecekti. Nitekim PKK’nın Kandil’deki terör baronları bunun emrini verdiler. Hatta bu ülkenin kimi partilerinin adını açık açık zikrederek onlara kendi tabanlarını sokaklara indirme çağrısında bulundular. O partilerden birinin yöneticilerinden biri “sivil itaatsizlik” eylemlerinin başlayabileceğini söylemekten kaçınmadı. Bu kaotik ortamda erken seçim çağrıları üzerinden siyasal bir krizin de tetikçiliği yapılacaktı. Yani sokaklar üzerinden sandığa yansıyacak bir iktidar değişikliği sağlanacaktı.

Ekonominin 15 Temmuz’u derken kastettiğimiz şey işte tam budur.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri