Ana SayfaTeknolojiMicrosoft Outlook'taki açık hackerların aylarca kullanıcıların maillerini okumasına izin verdi

Microsoft Outlook’taki açık hackerların aylarca kullanıcıların maillerini okumasına izin verdi

Microsoft’un Outlook mail servisindeki bir açığın hackerların aylarca kullanıcıların maillerini okumasına izin verdiği ortaya çıktı. Kullanıcıların hesapları üç ay boyunca (muhtemelen daha uzun bir süre de olabilir) tehlikeye girdi.

Microsoft güvenlik ihlalini itiraf etti

Microsoft’un mail uygulaması Outlook’un kullanıcılarına bazı kötü haberleri var. Mail servisinin tehlikeye girdiği ve bazı kişilerin hesaplarının çalındığını teyit etti. MSN.com’la alakalı bir rapor yayınlayan Microsoft güvenlik ihlali olduğunu söyledi.

Bilgisayar korsanları kullanıcılara destek veren ekibin giriş bilgilerini çalmayı başardılar. Microsoft bu olayın 3 ay boyunca sınırlı bir tüketici hesabını etkilediğini savundu.

Microsoft bilgisayar korsanlarının yalnızca kullanıcı e-posta adresini, klasörlerini ve konu mesaj satırlarını (kullanıcının e-postayla gönderdiği adresleri) görebildiğini ancak bir e-postanın içeriğini okuyamadıklarını söyledi.

Microsoft ele geçen verilerle hackerların kullanıcıların kimlik bilgilerine erişebileceğini ve dolandırıcık yapabileceklerini söyledi. Endişe duydukları kullanıcılarla iletişime geçtiklerini belirttiler.

Aslında durum daha mı vahim?

Aslında olayın bundan daha beter olduğu ortaya çıktı. Motherboard’ın haberine göre çok sayıda hesabın etkilendiği ve hackerların kullanıcıların e-posta içeriklerini okuduklarını iddia etti.

Microsoft bu açıklamadan sonra % 6 civarında kullanıcının etkilendiğini itiraf etti. Ne kadar kullanıcının mağdur olduğunu bilmiyoruz. Çünkü Microsoft kesin bir rakam söylemedi.

Motherboard’ın kaynağı hackerların 6 ay önceden e-postalara erişmeye başladığını söylese de Microsoft buna kesin bir dille itiraz etti.

Tavsiyemiz Outlook mail hesabınızın şifresini değiştirmeniz. Verilerinizi yedeklemeniz ve bundan sonra yeni bir mail hesabı açmanız. Çünkü hackerların nasıl bir açık yakaladığını tam olarak bilemiyoruz. Dolayısıyla sisteminize yapılacak bir saldırı bir çok verinizin elden gitmesine sebebiyet verebilir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz