Ana SayfaTeknolojiMifrosoft Surface Duo 2 incelemesi! Surface Duo 2 özellikleri

Mifrosoft Surface Duo 2 incelemesi! Surface Duo 2 özellikleri

Merak uyandıran Surface Duo 2 özellikleri neler? Geçen yıl çıkardığı Surface Duo modeliyle katlanabilir telefonların nereye evrilebileceğine dair bir fikir sunan Microsoft, ilk modeldeki eksiklerini tamamladı ve bu kez Surface Duo 2 ile dönüş yaptı. Kapsamlı bir Surface Duo 2 incelemesi sizleri bekliyor.

The Verge editörlerinin 7.8 puan verdikleri katlanabilir telefon Surface Duo 2’nin eksikleri ve artıları neler?

Mifrosoft Surface Duo 2 incelemesi

Microsoft’un Surface Duo 2’si  bir İsviçre çakısı gibidir. Dijital bir kitaba, küçük bir tablete, hemen her yerde bir mini dizüstü bilgisayara dönüşebilir. Aynı zamanda mükemmel bir telefon.

Surface Duo 2, Microsoft’un ikinci nesil katlanabilir cihazıdır ve 21 Ekim’de bin 500 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Şirketin katlanabilir bir cihazdaki ilk girişimi, gecikmeli performans ve üst düzey bir telefondan bekleyeceğiniz özelliklerin eksikliğinden muzdaripti. Microsoft’un açıkça ciddiye aldığı iki eleştiri. Şirket, Surface Duo 2’ye daha güçlü bir Qualcomm Snapdragon 888 işlemci yerleştirdi, ekranların yenileme hızlarını artırdı ve üç lensli kamera ve 5G desteği gibi daha önce eksik olan teknolojileri ekledi.
Bu değişiklikler Surface Duo 2’yi bir telefon olarak Microsoft’un ilk katlanabilir ürününden çok daha yetenekli hale getiriyor. Ancak sorun şu ki Surface Duo 2 gibi bir cihazın fiyatına değmesi için sadece daha hızlı performans ve daha iyi kameralardan daha fazlasına ihtiyacı var.

Duo 2’nin eksileri

En büyük sorun, Surface Duo 2’nin sıra dışı boyutunun, günümüzün normal şekilli akıllı telefonlarının sunduğu bazı kolaylıklardan fedakarlık etmenizi gerektirmesidir. Ayrıca, çoğu uygulama henüz iki ekran deneyimi için optimize edilmemiştir. Surface Duo 2’nin sınırlamaları tavsiye etmeyi zorlaştırıyor. Ancak bu telefon üretkenliği ve eğlenceyi her şeyin üstünde tutanlar için özel bir değerde. Kitap okumak, Microsoft Office uygulamalarında çalışmak ve video oyunları oynamak için daha fazla ekran alanına sahip olmak bir telefonda sizin için kolaylıktan daha değerliyse, Surface Duo 2’den memnun olabilirsiniz. Çift ekran deneyimi daha parlak hissettiriyor.

Yeni kamera çıkıntısı, tek elle kullanma modunda iki tarafı tamamen düz bir şekilde katlamanızı engelliyor. Geçen seferki gibi sağ tarafta bir parmak izi sensörü yer alıyor ancak yüz tanıma özelliği bulunmuyor.

Günlük kullanılan uygulamaların büyük çoğunluğu Surface Duo 2’nin ekranları için optimize edilmemiş. Facebook, WhatsApp, Seamless, Google Drive, Instagram, Adobe Lightroom, Slack, Netflix ve YouTube’u içeren bu uygulamalar, her iki ekranı birbirine bağlayan menteşe nedeniyle her iki ekrana da yayıldığında garip görünüyor.

Telefonun artıları neler?

Surface Duo 2’ye kendine has kılan şeyle başlayalım: Çift ekran tasarımı. Orijinali gibi, Surface Duo 2, cihazın ortasından aşağıya doğru uzanan bir menteşe ile birbirine bağlanan iki ekrandan oluşuyor. Dijital küçük bir kara kitabı hatırlatıyor .

Microsoft’un yeni telefonunun bir konuşma cihazı olduğu inkar edilemez. Surface Duo 2’yi bir grup arkadaşımın önünde ilk kullandığımda, onu çantamdan çıkardıktan hemen sonra sorular gelmeye başladı. Meraklı sorular.

Surface Duo 2 özellikleri neler? Kamera, pil ve daha fazlası

Surface Duo 2, selefi ile aynı genel şekle sahip ancak bazı yükseltmeler var. Her iki AMOLED ekran, eski modeldeki 5,6 inç ekranlara kıyasla 5,8 inç. Bu Surface Duo 2’ye önceki 8.1 inç ekran alanına kıyasla toplam 8.3 inçlik bir görüntü alanı verir.

Her iki ekranın her biri daha yüksek 90 Hz yenileme hızına sahiptir, bu da kaydırmanın şaşırtıcı derecede hafif ve zahmetsiz olmasını sağlar. Başka bazı fiziksel değişiklikler de var: Surface Duo 2 yeni bir obsidyen siyah rengiyle geliyor ve arka tarafında yeni bir üç lensli kamera çıkıntısı var.

En büyük güncellemelerden biri, cihaz kapatıldığında menteşe boyunca uzanan yeni bakış çubuğu. Buradaki fikir, cihazı açmadan gelen aramaları, saati ve bildirimleri görmenin bir yolunu sağlamaktır. Bakış çubuğu birkaç durumda yardımcı oldu. Özellikle telefonumun sessiz moddayken çaldığını belli etmek için. Ama menteşenin içine sıkıştığı için görmek zor.
Bu menteşe, Surface Duo 2’ye (ve ilk nesil Surface Duo’ya) diğer telefonlarda bulunmayan bir süper güç veriyor: birden fazla form alma yeteneği. Bir kitap gibi açabilir, normal bir telefon gibi kullanmak için bir tarafını tamamen geriye katlayabilir, telefonu bir çadır gibi desteklemek için her iki ekranı da geriye doğru bükebilir veya Nintendo 3DS gibi yatay modda yarıya kadar açabilirsiniz . İşiniz bittiğinde Surface Duo 2’yi kapatmak tatmin edici bir his veriyor, tıpkı kapaklı bir telefonu kapatmak gibi.

Surface Duo 2’yi kitap modunda tutmak en doğal olanı. Ancak kendinizi çoğu zaman tek elle kullanmak için ekranı tamamen geri katlarken bulabilirsiniz. Bir e-okuyucu ya da küçük bir tablet tutuyormuşum gibi hissettiriyor.

Surface Duo 2’nin tasarımı söz konusu olduğunda takdir edilecek çok şey var, ancak şikayet edilecek de çok şey var. Sonunda Microsoft’un neden ona telefon demek istemediğini anlamaya başlıyorum: Bir kitap, oyun veya işe dalmak istediğiniz zamanlar için en uygun olanıdır, ancak taşınabilirlik ve pratiklik açısından yetersiz kalmaktadır.

İki ekran bir ekrandan daha iyidir

Şimdiye kadar muhtemelen merak ediyorsunuz: Telefonumun ikinci bir ekrana ihtiyacı var mı? Bu, Microsoft’un yanıtlamak üzere olduğu, ancak henüz tam olarak çözemediği bir soru.

Surface Duo 2’nin iki ekranını kullanmanın iki ana yolu vardır: İki uygulamayı yan yana çalıştırmak veya bir uygulamayı her iki ekrana da genişletmek. İlki daha basit ve bana göre çoklu görev için büyük ekranlı diğer Android telefonlarda bölünmüş ekran modunu kullanmaktan daha mantıklı. Her uygulama için özel bir tam ekrana sahip olmakla rekabet etmek çok zor.

Microsoft’un kendi uygulamalarının çoğu, Surface Duo 2’de iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Outlook’ta , gelen kutunuzu bir ekranda ve tam bir e-postayı diğerinde görüntüleyebilirsiniz. OneNote, bir ekranda bir not defteri ve diğerinde tek bir sayfa görüntüler. Telefonun kamera uygulaması, fotoğraf galerinizi ikinci ekranda gösterirken bir ekranı kamera vizörüne dönüştürür. Surface Duo 2, Outlook’ta bir mesaj oluştururken neredeyse bir mini dizüstü bilgisayara benziyor.

Her iki ekran için de bir üçüncü taraf uygulamaları var. Örneğin her kitap sayfasına kendi özel ekranını veren ve sayfa çevirme animasyonu gösteren Amazon

Kindle uygulaması. Kindle uygulaması, telefonun geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana Surface Duo için ilk güncellenenlerden biriydi ve hala bir telefonda iki ekrana sahip olmanın avantajlarının parlak bir örneği. TikTok ayrıca bir ekranda Keşfet sekmesini ve diğerinde ‘sizin için’ akışını görüntüler.

Oyun oynama performansı

Gameloft ve Asphalt 9 yatay modda tutulduğunda kontroller bir harita altta gösterilirken yarış pistinin üst ekranda görüntülenmesi için uyarladı. Microsoft’un Xbox Game Pass hizmetindeki belirli oyunlar da benzer şekilde Surface Duo 2 için optimize edilmiştir. Surface Duo 2’nin şekli neredeyse bir Nintendo DS gibi hissettiriyor ve bu, Surface Duo 2’nin neden potansiyeli olduğuna inandığıma dair harika bir örnek. Alt ekran, her bir düğmenin kontrollerini bile gösteren bir dijital oyun kumandasına dönüşüyor. Normal bir kumandanın yapamayacağı bir şey. Surface Duo 2 bir oyun cihazı olarak öne çıkıyor.

Surface Duo 2 performans özellikleri

Performans, orijinal Surface Duo’nun en büyük eksikliklerinden biriydi . Neyse ki, Surface Duo 2 bu alanda bazı önemli donanım yükseltmeleri aldı, ancak yazılım performansı hala tartışmalı görünüyor.

İlk olarak, donanım. Cihaz, 8 GB RAM’e sahip bir Qualcomm Snapdragon 888 5G işlemci üzerinde çalışırken, eski Surface Duo telefonu daha zayıf bir Qualcomm Snapdragon 855 ile çalışıyordu. Surface Duo 2’nin yongası, Samsung Galaxy Z gibi diğer üst düzey telefonlarda bulunanla aynı. Ancak Samsung’un katlanabilir modeli 12GB RAM ile geliyor.
Surface Duo 2’nin 90 Hz yenileme hızıyla birleştirilen bu yükseltilmiş işlemci, haber akışları ve ayar menüleri arasında gezinmeyi hızlı ve sorunsuz hale getiriyor. Daha yüksek yenileme hızlarına sahip telefonları veya tabletleri kullanırken farkı nadiren fark ediyorum, ancak Surface Duo 2’nin arayüzü fark edilir derecede kaygan hissettiriyor.

Genel bilgi işlem gücü söz konusu olduğunda, Surface Duo 2, Geekbench 5 kıyaslamasına göre Samsung Galaxy Z Fold 3 ile aynı seviyede . Bu test, e-postaları kontrol etme ve müzik çalma gibi günlük görevler için genel CPU performansını ölçer. Surface Duo 2, tek çekirdekli işleme testinde ortalama 1.101 ve çok çekirdekli işleme testinde 3.420 puan aldı. Karşılaştırıldığında, Samsung’un premium katlanabiliri aynı testte 1.097 ve 3.399 puan aldı. 1.099 dolarlık iPhone 13 Pro Max ise 1.741 ve 4.856 puanla her iki telefonu da önemli ölçüde geride bıraktı.

Grafik karşılaştırmaları açısından, Surface Duo 2’nin sonuçları tutarsızdı ve cihazın sıcaklığına bağlı olarak değişiyordu. Sıcakken, Surface Duo 2, 3DMark Sling Shot Unlimited testi sırasında ortalama 7.178 puan aldı. Bu , sırasıyla 6.653 ve 6.428 puan alan iPhone 13 ve Motorola Edge 5G UW’den biraz daha yüksek. Ancak, çalıştırmadan önce Surface Duo 2 soğutulduğunda, Samsung Galaxy Z Fold 3, Galaxy S21  ve Galaxy S21 Ultra ile aynı olan ortalama 10.640 puan aldı.

Kamera özellikleri

Surface Duo 2, üç lensli yeni bir üçlü kamera sistemine sahip: 12 megapiksel geniş lens, 12 megapiksel telefoto lens ve 16 megapiksel ultra geniş lens. Önceki Surface Duo’daki tek 11 megapiksel lensten büyük bir yükseltme, ancak bu kesinlikle fotoğraf meraklıları için bir telefon değil.

Yine de iki ekrana sahip olmanın iyi tarafları var. Birincisi, fotoğraf çektikten hemen sonra ikinci ekranda bir görüntü görebilirsiniz. Fotoğrafları düzenlerken, ikinci ekranda çeşitli kaydırıcılar ve geçişler bulunurken, tüm ekranı görüntünün kendisine ayırabilirsiniz.

Sağlam pil ömrü

Surface Duo 2, çoklu görev düşünülerek tasarlanmıştır ve buna uyması için uzun pil ömrüne ihtiyacı vardır. Şimdiye kadarki deneyimlerime göre, Surface Duo 2’nin pil ömrü güvenilirdi ancak akıllara durgunluk vermiyordu. Game Pass aracılığıyla yaklaşık 45 dakikalık oyun akışı ve diğer günlük görevlere ek olarak yarım saatlik fotoğraf çekmeyi içeren tam bir günlük yoğun kullanımdan sonra akşam yatağa girdiğimde Surface Duo 2’nin pilinin hala %33’ü kalmıştı.

Gelecek vaadi

Tüm dezavantajlarına rağmen, Surface Duo 2 doğru yönde atılmış bir adım gibi görünüyor. E-posta, üretkenlik, oyun, görüntülü sohbet, sosyal medyada gezinme, fotoğraf düzenleme ve bankacılık gibi işlemlerde kullanmaya başladığınızda mobil cihazlarla olan ilişkimizin son on yılda nasıl değiştiğini görüyorsunuz. Ancak Surface Duo 2 hala insanların akıllı telefonlarından istediği doğru taşınabilirlik, işlevsellik ve pratiklik dengesine biraz uzak olduğu söylenebilir.

Surface Duo 2 gibi bir cihazın buna değmesi için, iki ekranlı uygulama deneyiminin, tek ekranlı uygulama deneyiminden olarak daha iyi olması gerekir. Hala optimize edilmemiş çok sayıda popüler uygulama olduğu için bu bugün için başarılmış değil. Daha büyük sorun, Surface Duo 2’nin günlük bir telefon için hala çok garip hissettirmesidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri