Ana Sayfa Türkiye Millet ittifakına büyük şok! İşte AK Parti ve MHP'nin toplam oyu

Millet ittifakına büyük şok! İşte AK Parti ve MHP’nin toplam oyu

Cumhur ittifakı oy oranı ne oldu? Güncel sonuçlara göre Cumhur ittifakının oy oranı Millet ittifakı ve HDP'nin toplamının gerisine düştü.

Cumhur ittifakı oy oranı ne oldu? Güncel sonuçlara göre Cumhur ittifakının oy oranı Millet ittifakı ve HDP’nin toplamının gerisine düştü.

Hükümetin reform mesajları konuşulurken, Artı Bir Araştırma, vatandaşın nabzını tuttu: Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ile HDP’nin oylarının toplamının 4,3 puan gerisinde. AK Parti’den 12 puan fazla oy alan Erdoğan’ı zorlayan rakibi Mansur Yavaş.

Artı Bir araştırma şirketi, 2-12 Kasım tarihlerinde, Türkiye temsili 26 ilde telefonla halkın nabzını tutu.

Berat Albayrak’ın istifasının tartışıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform mesajları verdiği günleri de kapsayan bin 500 katılımcı ile TUİK yaş kotasına göre yapılan ‘Türkiye Gündemi’ araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

Millet ittifakına büyük şok! İşte AK Parti ve MHP'nin toplam oyu 1 – compressed 0etw

MİLLET İTTİFAKI VE CUMHUR İTTİFAKI OY ORANLARI

Ankette seçmen eğilimi de masaya yatırıldı. “Bu Pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna AK Parti diyenler yüzde 30.2, CHP cevabını verenler yüzde 22.2 oldu. MHP’nin oyları ise İYİ Parti’nin gerisine düşerek yüzde 7.9 oldu. Cumhur İttifakı’nın (AK Parti+MHP) oylarının yüzde 38.1’e gerilemesi ise dikkat çekti. Millet İttifakı (CHP+İYİ Parti+Saadet Partisi) ile HDP’nin oylarının toplamı 42.2 ile Cumhur İttifakı’nı 4.3 puan geçti.

Kararsızlar dağıtılmadan Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 1.2, DEVA Partisi’nin oy oranı ise yüzde 2.1 oldu.

EN ÖNEMLİ SORUN AÇIK ARA EKONOMİ

“Size göre Türkiye’nin en önemli sorunu hangisidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 55.2’si ekonomi cevabını verirken, bun yüzde 21.6 ile gündemin bir numaralı konusu koronavirüs salgını takip etti. Eğitim cevabı yüzde 9.3 oldu.

ÇÖZÜM İNANCI ZAYIF, UMUTSUZLUK HAKİM

Ankete göre, bir numaralı sorun ekonomide çözüm umudunun dip yapması ise dikkat çekti. “Size göre Türkiye’nin ekonomik sorunları kısa zamanda çözülür mü?” sorusuna ‘hayır çözülmez’ cevabını verenler yüzde 65.4 olurken, ‘evet çözülür’ diyenler yüzde 23.2’de kaldı.

SEÇMENİN YARIDAN FAZLASI ERKEN SEÇİM DİYOR

Ekonomi konusundaki kötümser tablo erken seçim konusundaki tercihe de yansıdı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve DEVA Partisi lideri Babacan’ın sandık çağrılarının ardandan katılımcıların yüzde 55.7’si erken seçime gidilmesi gerektiğini, yüzde 38.4’ü ise buna gerek olmadığı görüşünü paylaştı.

EN GÜVENİLİR KURUM: HİÇBİRİ

Halkın geleceğe ve ülkeye bakışını yansıtan kurumların güvenirliği konusunda yaşanan düşüş de anket sonuçlarına yansıdı.

“Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisidir?” sorusuna katılımcılar yüzde 30,4 ile TSK, yüzde 21.4 ile Cumhurbaşkanlığı cevabını verdi. “Hiçbir” kuruma güvenmeyenler ise yüzde 30.6 ile ilk sırada yer aldı. CB Hükümet sistemi ile etkinliği zayıflayan TBMM’nin güvenirliği yüzde 1.2’e geriledi. Diyanet’inki ise yüzde 0.7 oldu.

KORONA VERİLERİNE GÜVEN

Ankette koronavirüs (kovid-19) salgını ile mücadele konusu da soruldu. Genel ‘güven’ sorunu bu alanda da kendini gösterdi. “Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka sayılarına inanıyor musunuz?” sorusuna ‘hayır’ cevabı verenler yüzde 65.7 olurken, ‘evet’ yüzde 34.3’te kaldı.

Salgınla mücadelede iktidarın başarısı da benzer şekilde oranlara yansıdı. Vatandaşların yüzde 38.3’ü iktidara başarısız bulurken, ‘çok başarısız’ diyenler yüzde 15.2 oldu. Toplamda başarısız bulanların oranı yüzde 53.5. ‘Başarılı’ ve ‘çok başarılı’ diyenlerin oranı ise yüzde 30.9.

“Covid -19 Virüs salgını sırasında hükümetin vatandaşa yaptığı yardımlar size göre yeterli mi?” sorusuna ise yüzde 68.6 ‘hayır yetersiz’, yüzde 27.9 ‘evet yeterli’ cevabı verilmesi ise dikkat çekti.

YENİ SİSTEM MEMNUN ETMEDİ

Katılımcılara son günlerde tartışılan Partili Cumhurbaşkanlığı Siste mi de soruldu. Katılımcıların yüzde 52.9’u sistemden memnun olmadığını dile getirdi. Memnunum ve ‘çok memnununum’ diyenlerin oranı ise 36.2 oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KARARSIZLAR 16.3

Buna karşın “Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusuna vatandaşların yüzde 42.3 ‘evet’, yüzde 41,4 ‘hayır’ cevabını verdi. Kararsızlar ise yüzde 16.3 oldu. Erdoğan’ın oy oranının AK Parti’nin oy oranını 12 puan geçmesi de dikkat çekti.

Takip Et

20,443BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Gelecek Partisi Ankara İl Başkanlığı’ndan 5 Aralık’ın yıl dönümünde Anıtkabir ziyareti

Gelecek Partisi Ankara İl Başkanlığı, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıl dönümü vesilesiyle Anıtkabir'i ziyaret etti. Gelecek...

Doğan Demir’den Gelecek Partisi Çayırova teşkilatına ziyaret

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, partisinin Çayırova ilçe teşkilatını ziyaret ederek teşkilatlanma çalışmaları ve diğer faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

Abdullah Başcı’dan 4 Aralık Dünya Madenciler Günü mesajı: Yandaşa harcamaktan emekçiye bütçe kalmıyor!

Gelecek Partisi Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başcı, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada maden işçilerinin hak...

AK Parti’ye muhalefet edeyim derken din düşmanlığına savrulmak! Sema Silkin Ün’den Cumhuriyet’e 28 Şubat ayarı

Namaz düşmanlığı, din düşmanlığı... Yılların Cumhuriyet gazetesi bugün yaptığı haberde hem kullandığı dil hem seçtiği görselle kamuoyunda rahatsızlık yarattı. Cumhuriyet gazetesi namaz kılan askerlerin fotoğrafını...

Editörün Seçtikleri

Burak Yılmaz 2 golle şov yaptı! Lille Sparta Prag maç özeti izle

Lille Sparta Prag maç özeti izle. Burak Yılmaz Sparta Prag filelerine gönderdiği 2 golle adeta şov yaptı! Lille Sparta Prag maç özeti izle. Burak...

Gelecek Partisi Birecik İlçe Kongresi Urfa’yı salladı!

Gelecek Partisi Birecik 1.Olağan ilçe Kongresi için yüzlerce araçlık konvoyla Birecik’e giriş yapan partililer ilk önce Birecik İlçe Başkanlığı açılışını yapmak üzere...

AK Parti’den vazgeçen seçmenin adresi Gelecek Partisi!

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Gazeteci Gökhan Özbek’in 23 Derece programına konuk olarak şirketinin Kasım ayı anketlerini açıkladı ve çarpıcı yorum...

Türkiye Diyanet Vakfı’nın, kiracısı olan esnaflara zam yapması tepki topladı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olan Türkiye Diyanet Vakfı, salgın döneminde kiralarını ödemekte güçlük çeken onlarca kiracısına zam yaptı. Cumhuriyet’ten...

Abdullah Başcı’dan çok özel ziyaret! Gelecek Partisi’nin 3 Aralık’ta kalbi engellilerle birlikte attı

Gelecek Partisi Ankara İl Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde engelli vatandaşlarla kahvaltıda bir araya geldi. Genel başkan yardımcısı Abdullah Başcı'nın bizzat...