Ana SayfaTürkiyeMillet ittifakının adı mı değişiyor? Davutoğlu'ndan gündemi sarsan açıklamalar

Millet ittifakının adı mı değişiyor? Davutoğlu’ndan gündemi sarsan açıklamalar

HalkTv’de Suat Toktaş’ın liderlerle yaptığı özel söyleşiye katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu millet ittifakı hakkında gündemi sarsan açıklamalar yaptı.

HalkTv’de Liderler Özel Söyleşisi programına katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu “Her şeyden önce Sayın Erdoğan’a ve eşine acil şifalar diliyorum. Nihayet hepimiz insanız. İnsan olma vasfını unuttuğumuzda her şey anlamsızlaşır. Bizim geçmiş olsun dememiz normal. Sayın Cumhurbaşkanı’nın teşekkür etmesi de insani bir tutumdur. Bunun normal olması gerekir. Bu vesile ile güzel bir başlangıç olur” dedi.

Ahmet Davutoğlu seçim ittifakının neden gerekli olduğunu “Türkiye’nin sorumluluğu hepimizin üzerinde. Hazırlıklı olmak lazım. Millet ittifakına katılımımız ortada seçim olmadığı için öyle bir durum yok. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ittifakları zorunlu hale getirdi. Cumhurbaşkanlığı Sistemi birçok şeyin doğasını bozdu. Seçimlere kadar bekleyip bir ittifak yapmaktansa bir vizyoner ittifaktan yanayız ve buna hazırlık yapıyoruz. Çok kritik bir eşikteyiz. Kimse parti ya da kişisel çıkarlarını öne koyamaz.” sözleri ile açıkladı.

Bir anda seçime gidilebileceğine işaret eden Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanlığı Sistemi demokrasinin katılımcı niteliğini yok eden bir sistemdir. Yüzde 51 alan yüzde 49’a yaşama şansı tanımıyor. Bu doğru değil.

Bugün için 6 partinin ittifakı söz konusu. Biz bu ittifakı detaylandırıyoruz. Oturup konuşacağız. Asıl bizim seçime kadar ne yapacağımız önemli.

Sayısal artış olacak ama bu yetmez. Bunun içeriği ne olacak? Onu netleştireceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin aksaklıkları ortaya daha net şekilde çıktı. Artık Türkiye’nin kurumlarının yeniden inşa edilmesi gerekecek”

‘Millet İttifakı’nın adının değiştirilmesi için konuşuyoruz’

Millet İttifakı’nın adı ve işlevi hakkında bilgi veren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu “Şu ana kadar bu çerçeveye olumsuz yaklaşan olmadı ve süreç işliyor. Türkiye’de erken seçim bir anda ilan edile bilinir. O seçim telaşına girmeden elimizde ne varsa ortaya koymalıyız. Millet İttifakı’nın adının değiştirilmesi için konuşuyoruz. Masada farklı isimler var ama bunu açıklamam doğru olmaz” dedi.

İttifak çalışmaları hakkında bilgi veren Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Her hangi bir kesimi dışlamadan yeni bir döneme hazırlık yapıyoruz. Seçim olduğunda partiler kazanır kaybeder ama hiçbir kesim bu seçimi biz kaybettik dememeli. AK Parti’ye oy veren kesimler için de diğer partilere oy veren kesimler için de öyle olmalı. Biz bu siyasal iklimi oluşturmak için çalışıyoruz.

1 ay içinde ciddi bir mesafe aldık. En önemlisi bütün siyasilerin birbirine güven duymasıdır.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun anlayışını takdir ediyorum. Eşitler arası bir ilişki olmalı. Türkiye’yi inşaa edecek olan da budur.

Cumhurbaşkanlığı adaylığını ne kadar çok konuşulursa o kadar çözümsüzleşir

Şu anda Cumhurbaşkanlığı adaylığı ne kadar çok konuşulursa o kadar çözümsüzleşir. Bazı şeyler konuşarak bazı şeyler de konuşmayarak çözülür.

Ben şahsen Cumhurbaşkanı’nın itibarını hep korudur. Ama siyasetini eleştirdim. Hiçbir yerde şahsileştirmedim. Şahsi olarak Cumhurbaşkanı’nı hedef almadım.

Bana darbe yaptılar

Bana darbe yaptılar. Bu darbe Erdoğan’ın talimatıyla yapıldı Erdoğan’ın bilgisi dışında bu yapılamazdım.

2018’de Sayın Erdoğan’a AK Parti Genel merkezinde dahi insanlar dinleniyoruz diyerek telefonlarını dışarda bırakılıyorsa Türkiye’yi siz düşünün demiştim. Türkiye’de özel hayatın gizliliği ve insanların kendisini güvende hissetmesi çok önemli.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri