Ana SayfaTürkiyeMillete 'alışacaksınız' çeken Mücahit Birinci'nin atkısı 2 asgari ücret ediyor

Millete ‘alışacaksınız’ çeken Mücahit Birinci’nin atkısı 2 asgari ücret ediyor

Ünlü hukukçu Ersan Şen ile Habertürk’teki tartışmasında ‘alışacaksınız alışacaksınız’ sözleriyle tepki çeken Mücahit Birinci, geçmişte defalarca gündem olan pahalı atkısıyla yeniden manşetleri süsledi.

Ekonomik kriz günden güne kendini daha fazla hissettiriyor. Yağ, şeker alımında marketlerde kotalar uygulanıyor. Dolar kuru ise rekor üstüne rekor kırıyor. Akaryakıt fiyatlarına neredeyse her hafta zam geliyor.

Halk derin bir kriz yaşarken AK Parti’nin üst düzey isimleri açıklamalarıyla tepki çekiyor. Geçen hafta dolar kurunun yükselmesinin iyi bir şey olduğunu iddia eden AK Parti MKYK üyesi ve ‘AK trollerin başı’ olarak bilinen Mücahit Birinci’den yine tepki çeken bir açıklama geldi, Birinci ‘alışacaksınız’ dedi.

Ceza Hukuku Profesörü Prof. Dr. Ersan Şen ile Birinci arasında ‘görevden alma’ tartışması yaşandı. Birinci, eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden neden görevden alındığı sorusunu yönelten Şen’e, “alışacaksınız” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin son grup toplantısında “Faizi savunanla beraber olmam olamam” demiş, Erdoğan’ın konuşmasını salondaki bütün milletvekilleri alkışlarken, Lütfi Elvan’ın Erdoğan’ı alkışlamadığı görülmüştü. Akabinde Elvan’ın diğer bakanlar gibi görevden alınabileceği gündemde konuşulmaya başlanmıştı.

Canlı yayında eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınması gündeme gelince stüdyoda gerginlik yaşandı.

Ersan Şen ile AK Partili Birinci arasında geçen diyalog şöyle:

Ersan Şen: Naci Ağbal gibi bir insanı, Merkez Bankası Başkanlığına getirip de sabahın 4’ünde niye görevden alıyorsunuz, gerekçesi ne arkadaş. Ne yaptı bu adam

Birinci: Anayasal yetkisi var.

Şen: Hiçbir şekilde hukuk devletinde ‘anayasal yetkisi vardır’ diyerek işin içinden kurtulamazsınız. Çünkü o anayasal yetkinin kullanılmasının maliyeti bize.

Birinci: Alışacaksınız alışacaksınız

Şen: Hayır hiçbir şeye alışmayacağız

İşte o anlar:

DOLAR KURU İÇİN NE DEMİŞTİ?

“Döviz kuru ne olursa düşer” sorusunu cevaplayan Birinci, bir başka programda dolar kurunun yükselmesinin olumlu bir şey olduğunu savunarak kurun yükselmesiyle ihracatın rekor kırdığını iddia etmişti.

Mücahit Birinci sözlerine şöyle sürdürmüştü:

“Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ayda 20 milyar dolar ihracat yapıyor ve rekor kırıyoruz. Arttıkça dolar bolluğu yaşanacak ve düşecektir. Belli bir seviyeye çekeceğiz. Bu günler sayılı”

ATKISI YENİDEN GÜNDEM OLDU

Birinci’nin sözlerinden sonra Louis Vitton marka atkısı tekrar gündem oldu. Atkının fiyatının 330 paund olduğu ortaya çıktı. Birinci’nin atkıya verdiği para bir asgari ücretlinin 2 aylık kazancına denk gelmesi tepkiye neden oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri