Ana SayfaTürkiyeMilletvekillerinin bakanlara soru sorma süresi kısıtlandı

Milletvekillerinin bakanlara soru sorma süresi kısıtlandı

Bakanlara yöneltilen soru sorma süresi, 1 dakikadan 40 saniyeye düşürüldü.

Milletvekillerinin bütçe görüşmelerinde Bakanlara yönelttikleri soru sorma süresi 1 dakikadan 40 saniyeye düşürüldü. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uygulamaya “Milletvekillerine ‘Meclis’e gel git, el kaldır indir’ denilmek isteniyor” diyerek tepki gösterdi.

Gürer, “Bütçe görüşmelerinde 600 milletvekili için toplam 10 dakika soru sorma hakkı veriliyor. Bu sürenin 20 dakikaya çıkarılması beklenirken, milletvekillerinin soru sorma süresinin 60 saniyeye indirilmesiyle milletvekillerine adeta ‘Meclise gel, git, el kaldır, indir, başka bir şey yapma’ denmek isteniyor” diyerek uygulamaya itiraz etti.

Saat 11.00’de başlayan bütçe görüşmeleri için oturum açıldığında, ilgili bakanlara 600 milletvekilinin tamamı için toplam 10 dakika soru sorma süresinin bile yeterli olmadığına değinen Gürer, “Soru yöneltebilmek için son sürat konuşmak zorunda kalıyoruz. Bu süre dahi yetmezken, daha çok milletvekiline soru sorma hakkı verilmesi gibi bir bahaneye sığınarak bir milletvekilinin elektronik cihaz aracılığıyla 60 saniye olan soru sorma süresinin 40 saniyeye düşürülmesi milletvekillerinin soru sorma hakkının da elinden alınması anlamı taşıyor” dedi.

Cumhurbaşkanına soru sormanın ve sözlü soru önergesi vermenin yasaklandığını da anımsatan Gürer, yılda 1 kere bakana soru sorma hakkının da 1 dakikadan 40 saniyeye düşürülmesinin izah edilemez bir uygulama olduğuna işaret etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri