Ana SayfaTürkiyeMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Eğitimde çok adil bir süreçten geçiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Eğitimde çok adil bir süreçten geçiyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl sınava girecek öğrencilerin çok adil bir süreçten geçtiğini belirtti

Bu yıl sınava girecek öğrencilerin çok adil bir süreçten geçtiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Sadece 12. sınıf öğrencisinin 5 ayrı öğretmenden aynı konuyu izleme ihtimali, imkânı var” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) “Eğitimde Dijital Dönüşüm” temasıyla bu yıl 7.’sini düzenlediği Eğitim Teknolojileri Konferansı’nda (ETP21) konuştu. Uzaktan eğitimden sınavlara kadar farklı konularda bilgi veren Bakan Selçuk, kitlesel eğitimden kişisel eğitime doğru bir gidişatın olduğuna dikkati çekti. Selçuk, “Herkese 40 numara ayakkabı vererek ya da herkese aynı içerik, aynı kitap, aynı yöntem; bunun aslında eğitimin doğasına aykırı olduğunun hepimiz farkındayız. Kişiselleştirmeyi nasıl yapacağız? İşte tam da burada eğitim teknolojilerinin büyük katkısı devreye giriyor” dedi.

Dünyada benzeri az

Dünyadaki dönüşümde çocukların adil bir şekilde yer bulmaları ve rekabet edebilmelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Selçuk şöyle devam etti: “Bunun temelinde yatan kavram da ‘fırsat adaleti’ diye düşünüyoruz. Çünkü fırsat eşitliğinde herkese eşit davrandığınızda herkesin hak ettiği içeriği ya da muhtaçlığını gidermiş olmazsınız. Bu nedenle de adalet kavramı çok daha sağlıklı bir kavram diyebiliriz.” Uzaktan eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Selçuk “Sadece EBA’da bile 30 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz. 3 milyondan fazla canlı dersten ve 3 televizyon kanalından söz ediyoruz” dedi. Sınava giren öğrenciler için bu sürecin çok adil olduğunu dile getiren Selçuk, “Çünkü sadece 12. sınıf öğrencisinin 5 ayrı öğretmenden aynı konuyu izleme ihtimali, imkânı var. Bu gerçekten önemli bir kazanım ve dünyada bunun benzerlerini çok az görüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri