Ana SayfaTürkiyeMüftü Osman Yazıcı, üniversite öğrencileriyle buluştu!

Müftü Osman Yazıcı, üniversite öğrencileriyle buluştu!

Erzurum Yakutiye müftüsü Osman Yazıcı, Atatürk üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilere gençlik ve ahlaki değerlerden bahseden Yazıcı, program sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Erzurum müftülüğünden anlamlı davranış.  Yakutiye müftüsü Osman Yazıcı, üniversite gençlerine yönelik konferans düzenledi. Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe yüzlerce öğrenci katıldı. Müftü Yazıcı, salonu dolduran öğrencilere teşekkür etti.

GENÇLER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Konuşmasına ayet ve hadisi şeriflerle başlayan  Yakutiye müftüsü Osman Yazıcı, gençlerin kendileri için ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Yazıcı,” Siz gençler bizim için çok önemlisiniz, sizlerin gayret ve emeği olduğu sürece biz çok ileriye gideriz. Kötü genç yoktur ama dış dünyada kalan gençlerimiz günah tacirlerinin eline düşüp bir gül gibi solup gidiyorlar. İşte biz bunun için varız. Gençlerimizi her türlü kötülükten korumak için onların maneviyetini korumak için varız. Camilerimizde gençlere yönelik mekanlar açacağız. Onların çay kahve içebilecekleri ortamlar yaratacağız. Onun için camilerimiz çok amaçlı ortamlardır.  Hiçbir ayrım yapmaksızın yediden yetmişe herkese manevi destek sağlamak için yoğun çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Toplumdaki ahlaki değerlerden ve İslamın güzelliklerinden  bahseden Osman Yazıcı, yaptığı duygusal konuşmayla öğrencileri duygulu anlar yaşattı.

Müftülük çalışmalarını anlatan Yazıcı, büyük başarılar için gençlerin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. 

yakutiye müftüsü osman yazıcı ile ilgili görsel sonucu

“DİNİMİZDE ERKEK_KADIN AYRIMI ASLA YOK”

Konuşmasına cinsiyet ayrımcılığı üzerine devam eden müftü Osman Yazıcı, İslam dininde hiçbir zaman kadın_erkek ayrımının yapılmadığını vurguladı. Yazıcı,” İslam evrenseldir, bütüncüldür, yol göstericidir. Daha İslamın ilk yıllarında gençler ve kadınlar aynı mescitlerde ibadet yapmıştır. Allah nebisi Hz. Muhammet, hiçbir zaman cinsiyet ayrımcılığı yapmamıştır yapılmasına da müsaade etmemiştir. Demem odur ki kadın ve erkek eşittir, her ikisi de ilim öğrenebilir serbest hareket edebilir.” şeklindeki konuşmasıyla kadının emanet olarak indirildiğini vurguladı.

 

yakutiye müftüsü osman yazıcı ile ilgili görsel sonucu

“EZAN BİR DAVETTİR ÇAĞRIDIR”   

Yakutiye müftüsü Osman Yazıcı, “Ezan bir davettir çağrıdır.  Onun için insanları en iyi şekilde çağırmak için merkezi ezan sistemi uygulamasını getirdik. Camilerimiz sadece ibadet için değil, bizleri kaynaştırmak, birleştirmek için var. Değerli arkadaşlarım! bir insan dini kullanıyorsa, satıyorsa gelin bundan uzaklaşalım. Kendimizi dış dünyanın kötülüklerinden koruyalım. Özellikle gençlerin kötü alışkanlıklara düşmemesi için her cami imamına özel görevler düşüyor. Her camide görev yapan imamlar; çalıştıkları bölgede 10 gence ulaşıp onları koruyacaklar böylelikle gençlerimiz tertemiz kalacak. Gençlerin yanı sıra 3-6 yaş arası çocuklarda bizim için önemli. Çünkü o çocukların hafızaları oldukça güçlü oluyor.” şeklinde konuştu.

 

“CEMAATLER YANLIŞ BİLGİ ÖĞRETİYOR”

Yakutiye müftüsü Yazıcı, katıldığı konferansta gençlere birçok konuda önemli bilgiler verdi. Yazıcı, Türkiye’de ki cemaat ve tarikatların halka yanlış değerler benimsettiğinin altını çizdi. Müftü Yazıcı,Cemaat ve tarikatlara yeteri kadar güvenilmeyeceğinden halkın daha dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Yaklaşık olarak bir saat konuşan  Osman Yazıcı, gençlere katılımı için teşekkür etti. Gençlerin sorularını yanıtlayan Yazıcı, salonu dolduran öğrencilerle fotoğraf çektirdikten sonra öğrencilerle vedalaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz