Ana SayfaTürkiyeMüge Anlı gözyaşlarını tutamadı

Müge Anlı gözyaşlarını tutamadı

Bugüne kadar pek çok cinayeti çözen, kayıpları bulan Müge Anlı’nın ATV’de bugün yayınlanan programında göz yaşları sel oldu. Yıllardır babasından şiddet gören kız, babası annesini darp ederken araya girerek babasını vurdu.

Savunmasında “Babam annemi, kardeşimi ve beni sürekli dövüyordu. Arkadaşı beni taciz etti bunu bilmesine rağmen şikayetçi olmama engel oldu. Sürekli kızı yaşındaki kişileri eve getiriyor anneme kadın gibi davranmıyordu. İçkili geldiği 18 Ocak akşamı elinde senet vardı anneme imzalatmak istedi. Annem benim param yok nasıl ödeyeyim diyip imzalamak istemedi. En sonunda zorla imzalattı. Annemi darp etmeye devam etti ben de araya girdim o an silah patladı. Kimin vurulduğunu anlamadım anneme bir şey olur diye endişelendim. Sonra babam yere yığıldı.” diye konuştu.

Müge Anlı’nın ‘pişman mısın’ sorusuna “Annem içir değer” yanıtını verdi.

Duydukları karşısında şaşkınlık geçiren Müge Anlı göz yaşlarını tutamadı. Müge Anlı, “Konunun böyle olduğunu bilseydim işlemezdim, saklamak için elimden geleni yapardım” diye konuştu.

Müge Anlı, “Türk Ceza Kanunu’nun 25, 27 ve 28. addeleri gereğince meşru müdafaa yaptığı apaçıktır. Adaletin tecilli edeceğine şüphemiz yoktur. Kadına yönelik her türlü şiddetin ve istismarın karşısındayız.” ifadelerini kullandı.

Meşru savunma ve zorunluluk hali

Madde 25 – (1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Sınırın aşılması

Madde 27 – (1) Ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlerde sınırın kast olmaksızın aşılması hâlinde, fiil taksirle işlendiğinde de cezalandırılıyorsa, taksirli suç için kanunda yazılı cezanın altıda birinden üçte birine kadarı indirilerek hükmolunur.

(2) Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez.

Cebir ve şiddet, korkutma ve tehdit

Madde 28 – (1) Karşı koyamayacağı veya kurtulamayacağı cebir ve şiddet veya muhakkak ve ağır bir korkutma veya tehdit sonucu suç işleyen kimseye ceza verilmez. Bu gibi hâllerde cebir ve şiddet, korkutma ve tehdidi kullanan kişi suçun faili sayılır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz