Ana Sayfa Türkiye Muharrem İnce'nin partisinin adı netleşiyor

Muharrem İnce’nin partisinin adı netleşiyor

Muharrem İnce’nin kuracağı partinin adı merak konusu. CHP’de bir kopuş hareketi başlatan İnce yeni parti için çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık 2 yıl önce CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce yeniden siyasetin hareketli dünyasına adım attı.

İnce’nin medyada çıkan bu haberleri yalanlamaması da parti kuracağı iddialarını güçlendirdi.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem‘in edindiği bilgilere göre İnce’nin parti kurma konusundaki fikri güçlenmiş durumda.

“Birinci olur” söylemi bilinçli mi seçildi?

Siyaset kulislerine göre İnce’nin kuracağı iddia edilen partiye isim olarak şu ana kadar “Birinci”, “Ulusal Sol” ve “Çağdaş” isimlerinin önerildi.

Bu isimlerin İnce ekibi içerisinde tartışıldığı iddia edildi.

Önerilen isimlerden şu ana kadar en çok beğenilenin “Birinci” olduğu ancak yeni tekliflerin tartışılması için son kararın sonraki aylara bırakıldığı kaydedildi.

İnce’nin yeni kurulacak partiyle ilgili olarak “4-5 ay içinde birinci olacak bir hareket kurulabilir” dediği iddiası basına yansımıştı.

“Ulusal Sol” ismine ise partiyi ulusalcı bir çizgide göstereceği, bu durumun Kürtler ve sosyalist kesim arasında antipati ile karşılanacağı gerekçesiyle ekip içinden itirazlar geldiği öğrenildi.

Önce üç ay Türkiye’yi dolaşacak

İnce’nin kafasındaki plana göre öncelikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında tüm Türkiye dolaşılarak neden yola çıkıldığı halka anlatıldıktan sonra Aralık ayı gibi partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na verilmesinin planlandığı, 2021 Ocak ayı gibi de partinin kuruluşunun ilan edilmesinin düşünüldüğü öne sürüldü.

TBMM’ye yakın genel merkez aranıyor

Yine kulislerdeki iddialara göre genel merkez için arayışa geçen İnce ve ekibinin Ankara’da Çankaya ilçesinde TBMM’ye yakın iki yeri inceledikleri iddia edildi.

“Küskünler hareketi olmayacağız diyerek yeni yüzler arıyor”

İnce’nin çevresine “Küskünler hareketi olmayacağız” diyerek CHP yönetimine müzmin muhalifler yerine yeni isimlerle yola çıkmak istediğini söylediği belirtildi.

10 kişilik bir ekiple çalışan İnce’nin şu ana kadar aralarında kamuoyunda isimleri bilinen bir emekli general, bir eski belediye başkanı, bir ekonomistin de yer aldığı toplam 19 kişiye yeni kurulacak partide yer almaları için bizzat teklif götürdüğü iddia edildi.

Parti kurulması halinde halen CHP içerisinde olan ve İnce’ye yakın altı milletvekilinin geçebileceği de dillendirilen iddialar arasında.

CHP’li bazı belediye başkanlarına teklif götürüldüğü kaydedildi.

Teklif götürülen isimlerin genellikle temkinli yaklaştıkları, İnce’nin yeni partiyi kuracağını açıkça ilan etmesine kadar medyaya görüş beyan etmeme eğiliminde oldukları da söylendi.

Partinin finansmanının nasıl sağlanacağı sorularına karşın DEVA ve Gelecek Partisi’nin örnek gösterildiği, parti kurucularından sağlanacak finansmanla yola çıkılacağının belirtildiği öğrenildi.

Atatürkçü kimlik vurgulanacak, Kürtlere de sıcak mesaj verilecek

İnce ve ekibinin parti çalışmalarının hızlanmasının ardından kendilerinin yaşadığı ve küskünlüğe neden olan kişisel olayları vurgulamak yerine, Atatürk’e, laikliğe yeterince sahip çıkılmadığı, CHP’nin iktidarın baskılarına karşı sessiz kaldığı, muhalefet görevini yeterince üstlenmediği söylemine vurgu yapma, kişisel kırgınlıklardan dolayı değil ideolojik kaygılarla yola çıkıldığı mesajını verme kararı aldıkları öne sürüldü.

Ana hedef kararsızlar ve sandığa gitmeyenler

Partinin hedef kitlesinin CHP tabanından ziyade kimi anketlerde yüzde 30’lara varan kararsızlar olacağı, İnce’nin söylemleri ile sadece parti yönetiminin politikalarından rahatsız olan CHP’lileri değil, kararsızları ve sandığa gitmeyenleri kazanmayı amaçladığı belirtilmekte.

İnce, “Bu sistemde bölen olmam”

İnce’nin “CHP’yi bölen kişi” olma eleştirilerine katılmadığı ve çevresine “Parlamenter sistemde olsam evet ancak Cumhurbaşkanlığı sisteminde partiyi değil Başkan’ı seçiyoruz” dediği kaydedildi.

İnce’nin olası bir seçimde partisinin yüzde 12 oy alacağını iddia ettiği, “Bölmek bir yana bizim dışımızda CHP’den gireceklerle birlikte Meclis’e daha fazla Atatürkçü milletvekili girmiş olacak” dediği öne sürüldü.

Takip Et

20,544BeğenenlerBeğen
17,581TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Nihal Bengisu Karaca, Taha Ün’ün gözaltına alınmasını köşesine taşıdı

Gelecek Partisi'nin iletişim faaliyetlerini yürüten Taha Ün'ün, hakkında herhangi bir şikayet bulunmamasına rağmen kelepçelenerek gözaltına alınması ve evinin aranması toplumun ve siyasetin...

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde bir beyin operasyon geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gelecek Partisi’nin İstanbul Devrim’i sürüyor… Sultangazi’de 1500 kişi daha partiye katıldı!

Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi'nde 34 Günde 34 Bin Üye kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, Gelecek Partisi...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından ümit kesildi

İsmet Orhan, “Her şeye rağmen, medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…” şeklinde bir...

Editörün Seçtikleri

Boşnaklardan Rasim Ozan Kütahyalı açıklaması: Osman Gökçek bize şerefi üzerine söz vermişti

Beyaz TV’de yayınlanan Beyaz Futbol programında yorumcu olarak bulunduğu sırada canlı yayında sarf ettiği sözler nedeniyle başta Boşnaklar olmak üzere her kesimden...

AB, Uygurlara zulmü gündeme getirdi, Çin “İç işlerimize karışmayın” dedi

AB-Çin liderler toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Hong Kong’un ulusal güvenliği, AB ve üye ülkeleri kaygılandırmaya devam ediyor. Hong...

Gelecek Partisi’nde Antalya ve Aksaray il kongreleri, pazar günü Davutoğlu’nun katılımıyla yapılacak

Teşkilatlanma ve saha çalışmalarının yanı sıra kongre çalışmalarına da devam eden Gelecek Partisi, olası bir erken seçime tek başına katılabilmek için bir...

Aydın Ünal’dan Taha Ün’e geçmiş olsun mesajı: Umarım o kelepçeyi takma talimatını verenden hesap sorulur

Bugün sabahın ilk saatlerinde olmayan bir suç nedeniyle, olmayan gerekçeyle Taha Ün'ün evine baskın yapılması, soruşturma için mahkemeye götürülürken kelepçelenmesi büyük tepki...

Rus devinden flaş Türkiye kararı!

Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye'deki ofisini kapatma kararı aldığı öğrenildi. Yandex Türkiye pazarına 2011 yılında girmişti. Habertürk 'ün...