Ana SayfaTürkiye“Müjde” açıklandı, Dolar ve Euro yükselişe geçti

“Müjde” açıklandı, Dolar ve Euro yükselişe geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen 'Müjde'yi açıkladı. Açıklamanın ardından dolar, euro ve altın tekrar yükselişe geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Dolar ve Euro kuru yükseldi. Dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün TSİ 15:00’te yapması beklenen “müjde” açıklaması öncesinde sabah saatlerinde 7.21’e kadar çekilmişti. Ancak açıklama sonrası dolar 7.32’ye euro ise 8.62’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günkü açıklamasında “Cuma günü bir müjde vereceğiz, Türkiye’de yeni bir dönem açılacak.” demişti.

AÇIKLAMA SONRASI PİYASALAR DEĞİŞTİ

Açıklama öncesinde 7,38 seviyelerinde olan dolar/TL kuru, 7,20’e kadar geriledi. Euro/TL’de de bu sürede 8,81’den üzerinden 8,49’a çekildi.

Borsa İstanbul’da ise enerji hisselerinde üç günde yüzde 25’e varan artışlar kaydedildi.

Ancak açıklamanın ardından dolar/TL 7,30, euro/TL 8,60’a yükseldi.

Türkiye iki yıl vadeli gösterge tahvilin faizi 40 baz puan düşüşle yüzde 13.38 oldu. On yıl vadelilerin faizi 39 bp ekside yüzde 13.81 oldu.

Merkez Bankası Ağustos ayı politika toplantısında faiz değiştirmedi. Buna göre bir hafta vadeli repo ihalelerinin faizi yüzde 8.25 seviyesinde kaldı. TCMB, politika faizinde değişikliğe gitmemekle birlikte likidite tedbirlerinin süreceğini vurguladı.

Banka, faiz kararının ardından Türk Lirası ve yabancı para cinsinden zorunlu karşılıkları yükselttiğini açıkladı.

Ayrıca bugün, Merkez Bankası bir hafta vadeli swap faizini yüzde 8.25’ten yüzde 9.75’e yükseltti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış tüketici güveni endeksi Ağustos’ta aylık yüzde 2.2 azalarak 59.6 oldu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,683TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri