Ana SayfaTürkiyeMülteciler seçim malzemesi oldu! Peki, gerçek ne?

Mülteciler seçim malzemesi oldu! Peki, gerçek ne?

23 Haziran seçiminin ‘malzeme’lerinden biri de Suriyeliler oldu. Aslında hiçbir şeyin doğru düzgün tartışılmadığı ama abuk sabuk vaatlerin havada uçuştuğu İmamoğlu-Yıldırım tartışmasının sorularından biri de Suriyelilerle ilgili olmuştu. Mülteci sorununu çözmek sanki belediye başkanının işi imiş gibi, adaylar bu konuda da yorum yapmaktan kaçınmadılar. Binali Yıldırım bununla sınırlamadı kendini, Atilla Yayla’nın yazdığına göre, farklı ortamlarda da mülteciler aleyhine mesajlar verdi. Dünkü grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise daha kötü bir şey yaptı ve bu konuda yanlış bilgiler vermek suretiyle kamuoyundaki mülteci karşıtlığını iyice körükledi. Atilla Yayla sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada mülteciler konusundaki yanlışları sıraladı ve mülteci aleyhtarlığının ulaştığı tehlikeli boyuta işaret etti.

“Maalesef toplumda yaygın bir mülteci karşıtlığı var. Tayyip Erdoğan farklı bir noktada durmasa AK Parti tabanının da büyük ölçüde CHP tabanı ile aynı noktada yer alacağı söylenebilir. Nitekim Binali Yıldırım da mülteciler aleyhtarı sayılabilecek mesajlar veriyor. Bu yüzden liderlerin yangına körükle gitmemesi lazım. Ne yazık ki Kılıçdaroğlu’nun dünkü grup konuşmasında sarf ettiği sözler yanlış ve temelsiz olmakla kalmadı tam bir vicdansızlık örneği teşkil etti.” diye yazan Yayla mülteciler konusunda şu düzeltmelerde bulundu:

  1. Türkiye’de 6 milyon değil 3 buçuk-4 milyon Suriyeli mülteci var.
  2. Bunların %70-80’i kadın ve çocuk.
  3. İdlib’ten Türkiye’ye üç buçuk milyon mülteci daha geleceği yalan. En kötü durumda iki milyon mülteciden söz ediliyor.
  4. Türkiye İdlib’te bir felaket olursa mültecilere kapıları açmak zorunda. Ne yapacak, insanları orada ölüme mi terk edecek?
  5. Gelecek muhayyel üç buçuk milyon mültecinin “büyük çoğunluğu terörist” demek ahlaksız ve insafsız. Bu İdlib’te neredeyse 3 milyon terörist var anlamına gelir.

Atilla Yayla Suriyeli mülteciler konusundaki bu yaklaşımı “Tam Esed rejimi Aydınlık gazetesi ağzı” olarak niteledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz