Ana SayfaTürkiyeMurat Ağırel: Pelikan'ın ilk 5 isminden biri Ersoy Dede

Murat Ağırel: Pelikan’ın ilk 5 isminden biri Ersoy Dede

Vakıflar üzerinden yapılan yolsuzluklar konusunda bir uzmanlık edinen gazeteci Murat Ağırel aynı zamanda Pelikan tehlikesine de son zamanda dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Son kitabında Pelikan meselesine de uzunca şekilde değinen Murat Ağırel, Diken’den Minez Bayülgen’in sorularını yanıtladı.

Murat Ağırel Pelikan’ın büyük bir tehlike olduğunu belirtirken örgütün en üstünde yer alan isimlerden birinin de Ersoy Dede olduğunu belirtti.

İşte o röportajdan bir kısım…

Türkiye günlerdir yargıda neler olduğunu konuşuyor. Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasına Avrupa Parlementosu’nun Türkiye eski raportörü Kati Piri bile sosyal medya hesabından ‘Pelikan kliği’ tepkisini verdi. Pelikan sizce yargı üzerinde baskın bir güç mü?

Çok büyük bir güç çünkü Pelikan doğrudan yargıya oynuyor. Gezi döneminde sosyal medyanın eksikliğini AKP çok hissetti. Kendi politikalarını üretip algı yaratabilmek için bir mekanizmanın olmadığını fark ederek harekete geçti.Reklam

Pelikan’ın yaratılmasına vesile olan Gezi miydi?

Evet, Pelikan’ı Gezi süreci yarattı. Trollük dediğimiz internet yapılanması da o zaman başladı. Hemen Twitter hesapları yaratıldı. Örneğin @GeziGerçekleri, @Yekvücut, @YalanlarveGerçekler gibi hesaplar çıktı.

Kim kurdu, kim finanse ediyor?

(Hazine ve Maliye Bakanı) Berat Albayrak kurdu. Abisi Serhat Albayrak da bu işin finansörü.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçenlerdeki bir konuşmasında, Türkiye’deki kritik kararların altında ‘saray sosyetesi’nin imzasının olduğunu söyledi. ‘Saray sosyetesi’ Pelikan mı?

Kesinlikle Pelikan’dan bahsediyor.

Pelikan denince kimleri anlamalıyız?

Berat ve Serhat Albayrak, Süheyb Öğüt, Hilal Kaplan ve Ersoy Dede en etkili ilk beş isim.

Bu isimlerle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yargı üzerinden çekiştiği söyleniyor. Araştırmalarınızda, grubun Adalet Bakanlığı üzerinde tahakküm kurma çabalarını gözlemlediniz mi?

Evet. Abdülhamit Gül onlar için büyük sorun. Gül, Pelikan’ın hukuk içinde yapılanmasına karşı duruyor. Şu anda Pelikan’ın yargıdan çıkmasını istediği bir dünya karar var, hepsinin karşısında Abdülhamit Gül duruyor.

Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından adalet bakanı yapıldı. Pelikan grubu neden istemiyor onu?

İstediklerini yapmıyor çünkü. Zaten şu an devletin içi paralel yapılarla dolu. Bir Dışişleri Bakanlığı’mız, bir de paralel dışişleri bakanlığımız var.

Paralel dışişleri bakanlığı kim/kimler?

SETA. Bitmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’mız var. İçerisinde bir de paralel milli eğitim bakanlığımız ve paralel milli eğitim bakanımız var. Onun adı da (Tayyip Erdoğan’ın oğlu) Necmettin Bilal Erdoğan.

Nasıl?

Şu anda Bilal Erdoğan’ın vakıflarının tamamı Milli Eğitim Bakanlığı ile paralel şekilde hareket ediyor. Adalet Bakanlığı’mız var. Bir de bunun yanında ‘pelikan adalet bakanlığı’ var. Pelikan-Gül çekişmesine dair servis edilen videoyu hatırlayın mesela…

Hangi videodan söz ediyorsunuz?

Bir anda 2015’te Abdülhamit Gül’ün Haznevi Tarikatı liderinin elini öptüğü video çıktı sosyal medyada. Peki hangi hesaplardan servis edildi bu görüntüler? Pelikan hesaplarından. Pelikan ekibi bir kişiyi alaşağı etmek için işe önce itibar suikastıyla başlıyor.

İşe yaramayınca ne yapıyorlar peki?

Devreye bu kez hukuki yönden yıpratma, yıldırma politikaları giriyor. Davalar, soruşturmalar, akla hayale gelmeyecek şeyler yaptırıyorlar. Son vuruş da bakan Albayrak’tan geliyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri