Ana SayfaTürkiyeMurat Bardakçı Davutoğlu'na saldırarak kimlere mesaj gönderiyor? Ufuk Karcı'dan Bardakçı'ya tarihi ayar

Murat Bardakçı Davutoğlu’na saldırarak kimlere mesaj gönderiyor? Ufuk Karcı’dan Bardakçı’ya tarihi ayar

Murat Bardakçı olayı baştan son yanlış okumuş! Ahmet Davutoğlu’nun Habertürk yayınında yaptığı açıklamalar gündem yaratırken, gazeteci Murat Bardakçı, “Davutoğlu o konuşmaları benim için yaptı, bendenize hitap etti” minvalindeki sözleriyle şaşkınlık yarattı.

Murat Bardakçı aslında okuduğunu anlama becerisine de sahip bir entelektüel. Gelecek Partisi liderinin Teke Tek programındaki konuşmasından uzun bir alıntıya yer veriyor. O uzun alıntı şu basit cümleyle başlıyor: “Bazı tanınmış tarihçilerden de bu tür yorumlar geldiğini gördüğümde üzülüyorum.”

Davutoğlu “bazı tanınmış tarihçiler” diyor. Acaba gazetecilik yaparak para kazanan Bardakçı, bir tür İlbey Ortaylı kompleksiyle kendini tarihçi mi sanıyor? Davutoğlu bazı tanınmış tarihçilerin Abdülhamid okumalarına eleştiri getirirken gazeteci Murat Bardakçı neden üzerine alınıyor acaba?

Gelecek Partisi Genel Başkan Basın Müşaviri Ufuk Karcı, gazeteci Murat Bardakçı için ikinci bir metin kaleme aldı. Daha önce kadim kelimesi üzerinden Davutoğlu’na ders vermeye kalkan Murat Bardakçı’ya Ufuk Karcı’dan unutulmaz bir etimoloji dersi gelmişti.

Ufuk Karcı, “Eski bir başbakan hakkında bunları yazmayı hiç istemezdim ama Ahmet Bey beni mecbur bıraktı!” başlıklı yazı kaleme alan Murat Bardakçı için şu açıklamayı yaptı:

Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu 1 Şubat 2022 tarihinde Habertürk’te Sayın Fatih Altaylı’nın yönettiği Teke Tek programına canlı olarak katılmış ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştur. Program esnasında Sayın Genel Başkanımız Sayın Altaylı’nın izleyicilerden spontan olarak gelen Sultan Abdülhamid dönemi ile bugün yaşanan siyasi süreçlerin karşılaştırılması bağlamında yönelttiği bir soruya cevap verirken “bu çerçevede basit indirgemelerden kaynaklanan yöntem hatalarının ve tarihi gerçekliklerin siyasi istismarının sakıncalarını” vurgulamıştır.  

2 Şubat 2022 tarihinde, Habertürk yazarlarından Murat Bardakçı yayınladığı yazısını bu konuya ayırmış ve Sayın Genel Başkanımızın soruya verdiği cevapta kendisini hedef aldığını ve güya 12 Ocak tarihli yazısına cevap verdiğini iddia etmiştir. Bu konudaki önyargılı ve gerçek dışı iddialara karşı cevaplarımızı kamuoyunun takdirine arz ederiz:

  • Sayın Genel Başkanımız yıllarca Siyasi Tarih ve Türk Siyaseti dersi okutmuş bir akademisyen olarak kendisine yönetilen bir soruya daha önce başka vesilelerle dile getirdiği kendi özgün cevabı vermiştir. Sayın Genel Başkanımızın bahsi geçen dönem ve konularla ilgili çok sayıda çalışması ve konuşması bulunmakta olup bu çerçevedeki görüşleri de bilinmektedir.
  • Genel Başkanımız Sayın Davutoğlu’nun kendisini takip ettiği ve yazılarını düzenli olarak okuduğu gibi bir varsayımdan hareket eden yazar kendince konuşulanları üzerine almış ve oradan zihninde bir kurgu oluşturmuştur. Sayın Genel Başkanımız esasen Bardakçı’nın bahsettiği yazısını Habertürk yayını öncesinde okumadığı gibi kendisinin düzenli bir okuyucusu da değildir. 
  • Verilen cevapta yazar ile ilgili FETÖ imasında bulunulduğu iddiası ise kendisinin hedef alındığı iddiası gibi tamamıyla bir vehimden ibarettir. Sayın Genel Başkanımız “tarihi diziler üzerinden günlük siyasete atıflarda bulunan subliminal mesajlar vermenin FETÖ yöntemi olduğunu ve bunun tarihin anlaşılmasını da günümüz siyasetinin doğru yorumlanmasını da imkansız kıldığını, esas olanın yanlışı doğrusuyla tarihimize bilimsel bir yöntemle sahip çıkmak ve buradan dersler çıkarmak olduğunu” vurgulamıştır. 
  • İzleyiciden gelen soruya verilen cevapta yazarın adına ve yazısına hiçbir atıf yapılmadığı halde yazarın konuyu üstüne çekmesi daha önce ‘kadim’ kavramı etrafında getirdiği ve tarafımızca cevaplanan yanlış ve temelsiz eleştiri ile bir araya getirildiğinde Sayın Genel Başkanımızla polemiğe girerek üçüncü taraflara mesaj amacı güttüğü izlenimi edinilmektedir.
  • Sayın Genel Başkanımız akademik hayatta da siyasi hayatta da görüşlerini açıkça ifade etmekten ve eleştirdiği kişileri isim vererek eleştirmekten çekinmemekle tanınır. Hele hele hemen herkesin bildiği bir gerçek vardır ki o da Sayın Davutoğlu’nun konuşmalarında ima yollu dolaylı bir anlatım asla söz konusu değildir. O her zaman söyleyeceklerini net bir şekilde ifade etmiş, konuşmasında kimi ve neyi kastediyorsa onu açıkça zikretmekten de kaçınmamıştır. Bu tarzı benimsemesi akademik olduğu kadar etik de bir tutumdur ve bu çerçevede kendisini sevenler de karşı olanlar da bunu her daim teslim etmişlerdir.

Dolayısıyla isminin dolaylı ve doğrudan geçmediği bir konuşmadan vehimlerle sonuç çıkaran yazara kendi deyimiyle “eski bir Başbakan”la polemiğe girerek gündeme gelme çabasına girmemesini tavsiye ederiz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri