Ana SayfaTürkiyeMusa Orhan'ın tahliyesine Siirt Başsavcılığı ve Siirt Barosu'ndan itiraz

Musa Orhan’ın tahliyesine Siirt Başsavcılığı ve Siirt Barosu’ndan itiraz

Cinsel saldırıda bulunduğu 18 yaşındaki İpek Er'in ölümüne neden olmakla suçlanan ve 'nitelikli cinsel saldırı' suçlaması ile hakkında dava açılan Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edilmişti

Cinsel saldırıda bulunduğu 18 yaşındaki İpek Er’in ölümüne neden olmakla suçlanan ve ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile hakkında dava açılan Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edilmesinin ardından Mahkemenin verdiği tahliye kararı sonrası Musa Orhan dün akşam tutuklu bulunduğu cezaevinden salıverilmişti. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ile Siirt Barosu ise tahliye kararına itiraz etti.

Siirt Başsavcılığı, Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar girişiminde bulunan ve 33 gün sonra hayatını kaybeden İpek Er ile ilgili açıklama yapmış, açıklamada “Yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanması talep edilmiştir. Mahkemenin başsavcılığımızın talebi hakkında karar vermesi beklenmekte olup yargılama süreci devam etmektedir” denilmişti.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmış, kararın ardından da Musa Orhan, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne teslim olmuştu. Emniyetteki işlemlerinin ardından Siirt 1. Ağır Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Orhan’ın tutuklanmasına karar verilmişti.

Musa Orhan’ın avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, tutuklama kararına itiraz etti. Avukat Akkuş, itiraz dilekçesinde müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü. İtirazı Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirdi.

Hürriyet’in haberine göre; Mahkeme, Avukat Akkuş’un itiraz dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Karar kısa süre içinde Orhan’ın tutuklu bulunduğu cezaevine ulaştı. Cezaevi idaresi kararla birlikte Musa Orhan’ı serbest bıraktı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ile Siirt Barosu, Musa Orhan’ın tahliye kararına itiraz etti. Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazda, Musa Orhan’ın yeniden tutuklanması talep edildi.

Başsavcılık ve barodan itiraz!

İtirazla ilgili Siirt Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İlk aşamadan bu yana Siirt Barosu ve Siirt Barosu Kadın Hakları Komisyonu’muzla beraber, dosyanın her aşamasında takipçisi olduğumuz gibi verilen bu kesin tahliye kararına karşı da itirazımızı dosyaya sunmuş bulunmaktayız. Ayrıca asıl mahkemesi olan Siirt 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne de sanık hakkında tutuklama kararı verilmesi için dilekçemizi sunmuş bulunmaktayız. Kızımız ve ailesinin yaşadığı mağduriyetle ilgili hukuki sürecin başından beri müdahil olan baromuzun, bundan sonraki süreçlerde de ailenin yanında olarak dava dosyasının takipçisi olacağının kamuoyunca bilinmesini isteriz” denildTakip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri