Ana SayfaTürkiyeMustafa Balbay: Sanki sandık kertmesi yapılmıştı…

Mustafa Balbay: Sanki sandık kertmesi yapılmıştı…

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, Erdoğan’ın İstanbul’a aşkının doğuştan geldiğini savundu. Balbay’a göre bütün düzen, ne olursa olsun İstanbul’un kaybedilmediği bir plan üzerine kurulmuştu.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, “iktidar içindeki iktidarlar…” başlıklı yazısında İktidarın gücünün arttığı ve bu gücün tek bir elde toplandığı durumlarda sistemin kirleneceğini belirtti. Balbay, İlk etapta bu durum işlerin daha kolay yürüyeceği bir mekanizma olarak görülse de devamının öyle gelmeyeceğini vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul aşkının doğuştan geldiğini belirten Balbay’a göre bütün düzenin, ne olursa olsun İstanbul’un kaybedilmeyeceği üzerine kurulmuştu. İstanbul sonuçlarını kabullenemeyişin altında yatan bu.

İşte Mustafa Balbay’ın “İktidar içindeki iktidarlar…” başlıklı yazısının bir kısmı şu şekilde:

Ülke yönetimlerinde iktidar gücünü paylaşan kurumlar azaldıkça, sistem kirlenir. İlk aşamada işlerin daha kolay yürüyeceği sanılır, ama devamı öyle gelmez. O daralan iktidar katına giden yolların farklı bekçileri olur. Hele iktidar gücünün tek elde toplandığı durumlarda, o gücün altında güç saçakları oluşur. 
Türkiye böyle bir dönemden geçiyor. 
Erdoğan, 31 Mart seçim sürecinde hemen her ilde kendini ortaya koydu. Sanki Türkiye Belediye Başkanlığı seçimi yapılıyordu. İllerde seçilecek her başkan Türkiye Belediye Başkanı’nın yardımcısı olacaktı. 
Hele İstanbul, zaten Erdoğan’ın doğuştan gelen aşkıydı. Sanki sandık kertmesi yapılmıştı, ondan başkasının olamazdı. Bütün düzen de, ne olursa olsun İstanbul’un kaybedilmeyeceği üzerine kurulmuştu.
İstanbul sonuçlarını kabullenemeyişin altında yatan bu.

Erdoğan’ın, İstanbul sonucuna 1 Nisan bakışı şuydu:
İlçelerin çoğunu biz aldık. Belediye meclisinde çoğunluk bizde. 
Merkezi iktidar benim. Belediye Başkanı verdiği sözleri tutmak için benim çemberimden geçmek zorunda. 
Bu bakış, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını kabullendiği şeklinde yorumlandı. Ancak etrafında, “Ne pahasına olursa olsun İstanbul’u veremeyiz” çemberleri vardı. Bunlar iç içe geçen halkalar şeklinde Saray’ı kuşatmış görünüyordu. Sıralayalım:
Maddi, manevi bütün hayat sahamız İstanbul. Burası giderse devamı gelir, diyenler. 
İstanbul’u kaybettiğimiz an Reis bunun hesabını sorar. Sorumlu gördüğü herkesi biçer. Bu nedenle tasfiye edilirsek başka alanda da iş yapamayız, diyenler. 
Yeni siyasi oluşum söylentileri var. İstanbul’un kaybı partiyi ANAP’laştırmaya götürür, diyenler. 
Bunların altında ek şıklar da var. 
Seçim öncesinde şu saptamayı yeri geldikçe paylaşmıştık: 
AKP’nin Türkiye’ye verebileceği bir şey kalmamıştır.

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz