Ana SayfaTürkiyeMustafa Gözel: Siyasi hayatı boyunca tek bir leke bulamadıkları Davutoğlu'nu Şehri Üniversitesi...

Mustafa Gözel: Siyasi hayatı boyunca tek bir leke bulamadıkları Davutoğlu’nu Şehri Üniversitesi ile lekelemeye çalışıyorlar

Şehir Üniversitesi tartışması üzerinden Ahmet Davutoğlu’nu hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AHİ Derneği Başkanı Mustafa Gözel de tepki gösterdi. Siyasi yaşamı boyunca ahlaki olmayan işlere karışmamış olan Davutoğlu’nun Şehir Üniversitesi yoluyla yıpratılmaya çalışıldığını söyleyen Mustafa Gözel,

Türkiye’de özel üniversite yok vakıf üniversiteleri var. Her ‘özel’ üniversite bir vakfa ait. Dolayısıyla şirketlere, holdinglere ya da şahıslara ait üniversite yok.

Bir üniversiteyi kuruyor ve veya yönetiyorsanız oradan maaş alırsınız. Kârına ortak olamazsınız. Bu durum birçok ticarethane üniversite için illegaliteyi doğuruyor.

Üniversite ‘sahipleri’ ya da yöneticileri üniversiteden kâr ediyorlar ama kılıfına uydurarak, yolsuzluk yaparak tabela vakıfları üzerinden kurdukları üniversitelerde yine vakıf malına tasallut etmiş oluyorlar.

Bununla beraber az sayıda da olsa gerçek vakıflar tarafından kurulmuş, idealist ve kâr amacı gütmeyen, dershane üniversitelerden bir bakışta ayırabileceğiniz üniversiteler de var. Örneğin Şehir Üniversitesi.

Türkiye’nin köklü vakıflarından olan Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) tarafından kurulmuş, kalitesi ve çizgisi ile ülkenin sayılı üniversitelerinden biri haline gelmiş, birçok genç beyni burs ve imkanları ile desteklemiş bir eğitim yuvası Şehir Üniversitesi mali olarak öğrencilerden tahsil edilenden kâr etmek şöyle dursun, dershane üniversitelerin aksine sürekli eğitime yatırım yapmış bir üniversite.

Şimdi bu üniversiteye el konuyor. Peki neden? Çünkü Bilim Sanat Vakfı’nın yakın olduğu düşünülen Ahmet Davutoğlu parti kuruyor.

Evet bence de ne alaka ama maalesef bu oluyor şu an Türkiye’de.

Onlarca ‘özel’ üniversitede öğrencilerin cebinden alınıp şahıslara aktarılan paraların hesabı sorulmazken, onlarcasının akademik kadrosuyla, binasıyla, yönetimiyle üniversite olmaktan fersah fersah uzak olmalarına ses çıkarılmazken Şehir Üniversitesine el konuyor.

Konuya Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı ve hatta Cumhurbaşkanı da taraf oluyor.

Üniversiteye arazi tesis edilmesi üzerinden (ki bu ülkede bir şeylere arazi tesis edilecekse keşke üniversiteye edilse) her şeye rağmen kendisine saygı gösteren eski siyaset arkadaşlarına hakaret ediyor.

Evet, geçmişte neleri neleri ayyuka çıkmış eski bakanları, sözde iş adamlarını miting alanlarında, televizyon ekranlarında milyonların huzurunda yalan söylemekten çekinmeden savunanlar, bugün Şehir Üniversitesi üzerinden Davutoğlu’nu, Babacan’ı lekelemeye çalışıyorlar.

Bu siyasi hezeyana binlerce öğrencisinin eğitimini tehlikeye atmak pahasına bir üniversiteyi alet etmelerinin acizliği bir yana siyasi hayatı boyunca tek bir leke bulamadıkları Davutoğlu’nu bir eğitim kurumunu desteklemesi üzerinden suçlamaya kalkmaları apayrı bir çaresizlik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz