Ana SayfaTürkiyeMustafa Gözel: Türkiye'nin gerçek beka problemi genç işsizliğidir

Mustafa Gözel: Türkiye’nin gerçek beka problemi genç işsizliğidir

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, konuk olduğu Medyascope özel yayınında değerlendirmelerde bulundu

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gençlik Politikaları Başkanı Mustafa Gözel, Medyascope’ta ‘Genç Siyasetçiler Boğaziçi’ni konuşuyor’ adlı özel yayının konuğu oldu.

DEVA Partisi, CHP, Saadet Partisi, HDP Gençlik Başkanlarının da katıldığı programda Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasının masaya yatırıldığı programda gençliğin sorunları da işlendi.

Asıl beka problemi genç işsizliğidir!

Programda söz alan Gelecek Partili Gözel, iktidarın tabanını ‘beka’ meselesi üzerinden konsolide ettiğine dikkat çekerek “Türkiye’nin gerçek bir beka sorunu varsa eğer genç işsizliğidir” dedi.

Gözel, bir ülkede çok üniversite mezunu bulunmasının başarı olmadığının altını çizerek şunlar söyledi: “Bu üniversite mezunlarının nitelik sahibi olması bir başarı örneğidir. İş bulabilmeleri bir başarı örneğidir. Bulabildikleri işte verimli olmaları bir başarı örneğidir. Bunlara odaklanmamız gerekiyor. Bugün Türkiye’de rekor oranda bir genç işsizliğiyle karşı karşıyayız”

Bugün yalnızca işsizleri konuşuyoruz, peki iş bulmuş gençlerin kaçı aldığı ücretten memnun?

Mustafa Gözel, gençlerin içinde bulunduğu bir başka probleme dikkat çekerek “Üniversiteler diploma almak üzere kurgulanmış yerler haline dönüştü maalesef” derken ülkedeki üç üniversite mezunundan birinin işsiz olduğunun altını çizdi.

Gözel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalnızca işsizleri konuşuyoruz, peki üniversite mezunu ve iş bulabilmiş gençlerin kaçı yaptığı işten, aldığı ücretten memnun? Siz asgari ücretle aile geçindirebilir misiniz? Türkiye’de bu imkanları sağlayamamışken sürekli üniversite açmak, sadece diploma satmaktır.”

YÖK darbe ürünü bir kurumdur

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) darbe ürünü bir kurum olduğuna işaret eden Gözel, YÖK’ün kapatılması gerektiğini söyleyerek “Yarın Türkiye’de daha demokratik bir iktidarda kesinlikle YÖK’ün kaldırılması gerekir. YÖK, darbe ürünü bir kurumdur, üniversitelerin bağımsızlığına, özerkliğine engel teşkil eden bir kurumdur” ifadelerini kullandı.

Mustafa Gözel’in konuğu oldu programın tamamını izlemek için:

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri