Ana SayfaTürkiyeMustafa Mente: Ver parayı al vatandaşlığı, ver parayı al vatandaşlığı... Ancak vatandaşlık...

Mustafa Mente: Ver parayı al vatandaşlığı, ver parayı al vatandaşlığı… Ancak vatandaşlık satarak yabancı sermaye çekebiliyoruz artık

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu (PİK) Ticaret Politikaları Başkanı Mustafa Mente, ‘Ekonomide Gelecek Modeli Toplantısı’nda önemli açıklamalar yaptı.

Başkanlık sisteminin ardından Türk ekonomisinin daha kötüye gittiğini belirten Mustafa Mente, rakamlarla dış ticaret hacminde yaşanan gerilemeyi gözler önüne serdi.

Mente: Başkanlık sisteminden sonraki ekonomi performansı daha kötü

Biz nasıl ki gelirde her yerde kayıp halindeysek dış ticarette de kaybın içindeyiz. Başkanlık sistemine geçtikten sonraki performans daha kötü. Türkiye 2013 yılında toplam dış ticaret hacmi 400 milyar doların üstündeydi. Bugün ise, 7 yıl sonra 374 milyar dolara inmişiz. Bu yılın ilk yarısına baktığımızda Türkiye’nin ihracatı daha fazla. Bizim dış ticaret hacmimiz ilk 6 ayda geçen yıl 190 milyar dolarken bu sene 173 milyar dolara düşmüş. Yüzde 8,7’lik bi düşüş var. Ancak ihracat daha fazla düşüyor. Yüzde 15 düşmüş. Bizim 88.3 milyar dolar ihracatımız 75 milyar dolara düşmüş. 

Ver parayı al vatandaşlığı, ver parayı al vatandaşlığı

Önceden bizim ülkemize gerçek sermaye yatırım olurdu. Şimdi gelen yabancı sermayenin 60’ı konut için geliyor. Ver parayı al vatandaşlığı, ver parayı al vatandaşlığı sistemine geçtik. Ancak vatandaşlık satarak yabancı sermaye çekebiliyoruz. O da aslında çekebileceğimiz rakamın yarısını çekebiliyoruz. Yatırım ortamıyla ilgili bir güven ve ön görülebilirlik sorunumuz var.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri