Ana SayfaTürkiyeMustafa Yeneroğlu istifa etti: AK Parti'nin liderlerin talimatları doğrultusunda şekillenen bir parti...

Mustafa Yeneroğlu istifa etti: AK Parti’nin liderlerin talimatları doğrultusunda şekillenen bir parti olmasını istemedim

AK Parti’ye parti içinden geliştirdiği muhalefetle bilinen AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun istifa edeceği iddia edilirken Yeneroğlu’dan açıklama geldi.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Mustafa Yeneroğlu, basın toplantısını düzenleyeceğini doğruladı.

Yeneroğlu’nun saat 16.00’da bir basın toplantısı düzenleyerek istifasını kamuoyuna duyurması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre Yeneroğlu, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini duyuracak.

Yeneroğlu dün Twitter profilindeki “AK Parti MKYK üyesi” ibaresini kaldırmıştı.

Mustafa Yeneroğlu’nun istifa açıklaması

Beni yakından takip eden arkadaşlar bileceklerdir. Doğru bildiğimi her ortamda söylerim. 2-3 yıldan beri partimin içinde politikalar noktasında birçok huzursuzluk yaşadığımı. Özellikle türkiyenin demokratikleşme sürecinde insan hakları ihlalleri noktasında, demokratik kurumların zarar görmesi, tahrip edilmesi gibi rahatsızlık yaşadığım birçok konuda hem parti içinde hem parti dışında görüşlerimi paylaştım.

Bu kolay bir süreç değildi. Birçok yakıştırmayla, çıkarcı, fırsatçı yakıştırmalarıyla karşı karşıya kaldım. Ama bu beni çizgimden yıldırmadı.

Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde özellikle Gezi Parkı süreci sonrası ve FETÖ’nün darbe teşebbüsü sonrası itirazlarım oldu. Sayın Cumhurbaşkanlarımız takdir buyurdular. Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğine layık gördüler. O süreçte de Türkiye’nin önünde olan ve Türkiye’nin itibarını zedeleyen insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması için partinin yetkili kurullarında ve kamuoyuyla da eleştirilerimi paylaştım.

Son 2 merkez karar yürütme toplantımızda bu rahatsızlıklarımın karşılık bulmadığını gördüm ve katılmadım. Düzelebileceğine dair ümit taşımadığım için de katılmadım. 28 Ekim 2019 tarihinde de artık bu süreci çok daha fazla sürdürmek hem makama saygısızlık olurdu.  İstifamı Sayın Cumhurbaşkanımıza gerekçeleriyle birlikte arzettim. Arkadaşlarımla değerlendirem yaptım. Bugün partimizin genel sekreteriyle bir görüşme yaptım. Türkiye ile ilgili ciddi manada endişe duyduğumu söyledim. Türkiye’nin itibarına zarar veren bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı dile getirdim. AK Parti’nin tekrar kuruluş ilkelerine, değerlerine dönmesi gerektiğini, özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu demokrasiyle yol almamız gerektiğini belirttim. Bugün bir basın toplantısı yaparak istifa edeceğimi kendilerine ifade ettim.

Benim için kolay değildi. Ben bu hareketin içinde doğrum ve bu hareketle birlikte yoğruldum. 

Ben Türkiye’nin Almanya, Norveç kadar yüksek demokrasisin olacağına inanıyorum. Bu ümidimi kaybetmedim. Ülkemizde kutuplaştırmanın aşılması için herkes önüne bakmalı.

Maalesef benim özgürlükçü Türkiye tasavvurum noktasında artık yalnız kaldım. Böyle bir noktaya geldik. 

10 yılların mücadelesi, gözyaşı içinde ve AK Parti’nin kuruluş felsefesi itibariyle baktığımızda da ne kimse bize haksızlık yapsın ne de biz başkasının hakkını ihmal etmeyelim istedim. Kişilerin üzerinde olan, herkesin ve her şeyin üzerinde olan bir hukuk sistemi inşa edelim dedim.

Ben herhangi bir hesapla siyasete girmedim. Herhangi bir hesapla da bundan süreci takip etmeyeceğim.

İnşallah önümüzdeki günlerde dostlarla, ailemle istişare edeceğim. Milletvekilliğinden istifa sürecini de buna göre belirleyeceğim. AK Parti’de büyük bir çoğunluğun benim gibi düşündüğünü biliyorum.

Mustafa Yeneroğlu gelen soru üzerine “Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda AK Parti’den istifa ediyorum” dedi.

Türkiye’nin Alevi sorununa yanıt vermeyen, Kürt sorununu reddeden bir oluşumun demokratlık çıtasını geçemeyeceğini düşünüyorum. Liderlerin talimatları doğrultusunda şekillenen bir partiden ziyade konuşan Türkiye tasavvuruna sahip bir anlayışın olmasını istiyorum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz