Ana SayfaTürkiyeMustafa Yeneroğlu: Erdoğan, Erbakan Hoca'yı 'ailesini siyasete soktu, tek adam' diye eleştirirdi

Mustafa Yeneroğlu: Erdoğan, Erbakan Hoca’yı ‘ailesini siyasete soktu, tek adam’ diye eleştirirdi

Deva Partili Mustafa Yeneroğlu, Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’a önemli açıklamalarda bulundu. Çok konuşulan bir Erbakan-Erdoğan karşılaştırması yapan Mustafa Yeneroğlu, bugün Erdoğan’a yöneltilen eleştirilerin birçoğunu zamanında Erdoğan’ın Erbakan’a yönelttiğini belirtti.

Deva Partilİ Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın liderlik anlayışını kıyaslayarak, ’90’lı yıllarda Erdoğan’ın Erbakan hoca için “tek adam, otoriter lider, politbüro, ailesini siyasete karıştırdı” gibi eleştirileri vardı. Bugün yaşananlar karşısında bunlar komik geliyor. Erbakan Hoca’da inanılmaz bir teslimiyet ve iç huzur vardı. Bilge bir insandı, öfke yoktu. En önemlisi hukuku ezmeye çalıştığını kimse hatırlamaz’ dedi.

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Görüş hareketinin kurucu lideri ve Türk siyasetinin “Hocası” merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın liderlik anlayışını karşılaştırarak önemli açıklamalarda bulundu.

Yeneroğlu, 2001’de eski cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül ve Erdoğan’ın Erbakan’ı artık ider sultasının olmayacağı şeklinde eleştirmesi hatırlatılınca ‘Gelinen noktayı Erbakan Hoca’nın tarzıyla mukayese etmek her şeyden önce kendisine saygısızlık olur’ diyerek şu sözleri kaydetti:

Öncelikle merhum Erbakan Hocamı rahmet ve saygıyla anıyorum. Bahsetmiş olduğunuz bu sorun, Erdoğan ve Erbakan’a özgü değil. Lider eksenli yönetme kültürü öteden beri var olagelmiştir; günümüzde de farklı tezahürlerle devam etmektedir. Bana göre çağdaş bir yönetim biçimi değildir. Erdoğan-Erbakan kıyasına gelince: Erbakan Hoca görece istişare mekanizmalarını işletir; gerekli araştırmaları yapar, ancak son tahlilde ortak karar yerine yine kendi yapmak istediği üzerinde karar kılardı. Bu arada iyi ya da kötü kendisi ile istişare edilen kişi ve mekanizmalar onore olur; küskünlüklerini bir ayrışma ve çatışmaya dönüştürmeden içerde kalmaya devam ederlerdi. Ancak Erbakan Hocanın seçimi her ne kadar kendi isteği doğrultusunda gerçekleşse de bu seçimlerde birtakım prensiplerin göz ardı edilmediği, kadronun ahenk ve hassasiyetlerinin gözetildiği hakkını teslim etmeliyiz.

Yeneroğlu: Erdoğan Erbakan Hoca için ‘tek adam’ derdi

90’lı yıllarda Erdoğan’ın Erbakan hoca için “tek adam, otoriter lider, politbüro, ailesini siyasete karıştırdı” gibi eleştirileri vardı. Bugün yaşananlar karşısında bunlar komik geliyor. Erbakan Hoca’da inanılmaz bir teslimiyet ve iç huzur vardı. Bilge bir insandı, öfke yoktu. Elbette anlaşamadığımız çok konu olurdu; ama kimseyi aşağıladığını hatırlamıyorum. En önemlisi hukuku ezmeye çalıştığını kimse hatırlamaz. Eminim, zalim olmaktansa mazlum olmayı tercih ederdi her zaman. Erbakan’ın bu siyaset tarzıyla yollarını ayırdıktan sonra gelinen noktayı Hoca’nın tarzıyla mukayese etmek her şeyden önce kendisine saygısızlık olur.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri