Ana SayfaTürkiyeMustafa Yeneroğlu: Şehir Üniversite ile ilgili süreci sadece Türkiye değil uluslararası camia...

Mustafa Yeneroğlu: Şehir Üniversite ile ilgili süreci sadece Türkiye değil uluslararası camia da yakından takip ediyor

Kısa süre önce AK Parti’den istifa eden İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi öğrencileriyle birlikte TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Yeneroğlu açıklamasında, “Sorunu uzlaşma yöntemiyle, hukukla çözmek varken akademik faaliyetlerin işleyemez hale getirilmesiyle diğer vakıf üniversitelerinde de ciddi bir endişe ve korku ikliminin hakim olmasına sebebiyet verilmektedir” diye konuştu.

Mustafa Yeneroğlu: Akademik camiaya itibar kaybettiriliyor

Türkiyemizin en kaliteli üniversitelerinden olan Şehir Üniversitesi’nin başına gelen durumla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Ülkemiz fikri özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi konularda ciddi manada itibar kaybederken akademik meselelerde de itibar kaybettiren bir olayla karşı karşıyayız. 

Şehir Üniversitesi 87 ülkeden toplam binin üzerinde yabancı öğrencisi olan bir üniversitedir. Vakıf üniversiteleri arasında toplam öğrenci sayısına oranla yabancı öğrenci sayısı en yüksek ikinci üniversitemizdir.

Yeneroğlu: Süreci sadece türkiye değil uluslararası camia da yakından takip ediyor

Şehir Üniversite ile ilgili süreç sadece Türkiye’de değil uluslararası camiada da yakından takip edilmektedir.

Son günlerde özellikle Avrupa Konseyi’nden siyasetçiler beni arayıp bu konuyla ilgili bilgi istemişlerdir.

Şehir Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler arası memnuniyet anketinde 14. olmuş bir üniversitedir.

ALES sınavlarına bakıldığında sayısalda 8. sözelde 2. sırada olan eşit ağırlıkta 5. sırada olan bir üniversite. Şehir Üniversite ülkemizin yıldızı parlayan üniversitelerinden biridir.

Üniversitenin elektrik, su, doğalgaz faturalarını dahi ödeyemeyeceği, öğrencilerinin burslarının kesileceği, hatta eğitime ara verilmesinin söz konusu olduğu bir süreç söz konusudur.

Üniversiteye karşı yürütülen uygulamayı bir hukukçu olarak değerlendirdiğimde olayın karşılıklı adımlarla, uzlaşma zemininde rahatlıkla çözülmesi mümkünken olayın, Halkbank tarafından ikna edici biçimde izah edilmeyen bir sürece sürüklendiği net bir biçimde ortadadır.

Sorunu uzlaşma yöntemiyle, hukukla çözmek varken akademik faaliyetlerin işleyemez hale getirilmesiyle diğer vakıf üniversitelerinde de ciddi bir endişe ve korku ikliminin hakim olmasına sebebiyet verilmektedir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz