Ana Sayfa Türkiye Mustafa Yeneroğlu'ndan Musa Orhan'ın tahliyesine tepki

Mustafa Yeneroğlu’ndan Musa Orhan’ın tahliyesine tepki

Gözaltına alınan Musa Orhan için verilen tahliye kararına DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'ndan tepki geldi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ‘Aradan geçen bir haftalık zaman diliminde, mevcut delil durumunun ve sanığın atılı suçu işlediğine dair oluşan kuvvetli suç şüphesinin, sanık lehine nasıl ve ne şekilde değiştiği anlaşılamamaktadır’ dedi. İpek Er davasının takipçileri olacağını belirten Yeneroğlu, şunları kaydetti: “Olayın ortaya çıktığı ilk andan itibaren Musa Orhan hakkında hukuka ve hakkaniyete uygun kararların verilmemesi endişeyle karşılanmakta olup, kamu vicdanının daha fazla zedelenmemesi adına sürecin takipçisi olacağız”

Kamuoyu baskısı ile gözaltına alınan Musa Orhan için verilen tahliye kararına tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu “Aradan geçen bir haftalık zaman diliminde, mevcut delil durumunun ve sanığın atılı suçu işlediğine dair oluşan kuvvetli suç şüphesinin, sanık lehine nasıl ve ne şekilde değiştiği anlaşılamamaktadır” dedi.

Yeneroğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“İpek Er’e karşı cinsel saldırı suçunu işlediği gerekçesiyle, kamuoyu tepkisi üzerine tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklama kararına yapılan itirazın ardından tahliye edilmesi, kamu vicdanını derinden yaralamıştır.

Hukukumuzda tutuklama kararı, ancak kanunda belirtilen şartlar gerçekleştiği takdirde uygulanabilecek istisnai mahiyette bir tedbirdir. Ne var ki bu tedbirin ülkemizde son dönemlerde kural olarak uygulandığı da üzücü bir gerçektir. Öte yandan toplumumuzda son dönemde adalete olan güven giderek zayıflamaktadır. Toplumda özellikle kamu görevlilerinin sanık olarak yargılandığı olaylarda etkin bir soruşturma ve kovuşturma yapılmayacağı, şüpheli ve sanıklara uygulanan koruma tedbirlerinde adil davranılmayacağı ve faillerin korunacağı yönünde bir algı oluşmuştur.

Kuvvetli suç şüphesi sanık lehine nasıl değişti?

Söz konusu olayda, mağdurun soruşturma dosyasındaki beyanı ve intihar mektubu, Adli Tıp Kurumu’nun raporu ve atılı suçun mahiyeti dikkate alındığında, Musa Orhan için mevzuatta öngörülen tutuklama şartlarının oluştuğu anlaşılmaktadır.

Öncelikli olarak, Musa Orhan hakkında tutuklanması amacıyla çıkartılan yakalama emrinin gerekçesinde tutuklamanın mevzuata uygun olduğu kabul edilmiştir. Ancak yalnızca bir hafta sonra, tutuklama kararına yapılan itirazı inceleyen bir üst mahkeme heyeti Musa Orhan’ın tahliye edilmesine karar vermiştir. Aradan geçen bir haftalık zaman diliminde, mevcut delil durumunun ve sanığın atılı suçu işlediğine dair oluşan kuvvetli suç şüphesinin, sanık lehine nasıl ve ne şekilde değiştiği anlaşılamamaktadır.

Tutuklanma talepleri ısrarlı bir şekilde reddedilmişti

Diğer taraftan atılı suçun hala “katalog suç” vasfını korumasına karşılık, sanığın suçu işlediğine yönelik kuvvetli şüphenin ne zaman ve hangi gerekçe ile giderildiği kararda açıklanmamıştır. Kaldı ki Musa Orhan hakkında ısrarla bir tedbir uygulanmamasının gerekçesi de merak edilmektedir. Zira, soruşturmanın başından itibaren birkaç kez Musa Orhan’ın tutuklanması yönünde talepte bulunulduğu ancak bu taleplerin ısrarlı bir şekilde reddedildiği kamuoyunca bilinmektedir.

İkinci olarak, İpek Er intihar mektubunda, Musa Orhan’ın kendisini evlilik vaadi ile kandırdığını, alkol içirerek iradesini zayıflattığını, bu şekilde kendisiyle rızası olmadan iki kez beraber olduğunu ifade etmiştir. Siirt Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda ise İpek Er’in vücudunda “ekimozlu yırtık alanı” tespit edilmiştir.

Sürecin takipçisi olacağız

Son olarak, İpek Er’in beyanlarından, kendisine Musa Orhan tarafından alkol içirildikten sonra rızası olmaksızın zorla cinsel birliktelik yaşandığı anlaşılmaktadır. İpek Er’in Musa Orhan ile arkadaşlık ilişkisi kurmasında bir rıza mevcut olmasına rağmen alkol etkisiyle yaşanan cinsel birliktelik için hem de bu ilişkiden daha sonra evlenme vaadi ileri sürülerek yaşanan cinsel birliktelik için bir “rıza”dan bahsedilemez.

Bu minvalde, Adli Tıp Kurumu raporu ve mağdurun beyanı, yaşanan cinsel birlikteliğin zorla yaşandığı iddiasını güçlendirirken; mahkeme heyeti tarafından yapılan rızaya ilişkin değerlendirme, hukuka ve hakkaniyete aykırı sonuçların doğmasına neden olmuştur.

DEVA Partisi olarak, hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığını herkes için her şartta savunmaktayız. Vicdanları rahatsız eden ve bir genç kızın ölümü ile sonuçlanan bu olayda, yargılamanın şeffaf, adil ve kanun önünde eşitlik ilkesi gereklerine uygun olarak yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Olayın ortaya çıktığı ilk andan itibaren Musa Orhan hakkında hukuka ve hakkaniyete uygun kararların verilmemesi endişeyle karşılanmakta olup, kamu vicdanının daha fazla zedelenmemesi adına sürecin takipçisi olacağız.”

Ne olmuştu?

18 yaşındaki İpek Er’e yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile hakkında dava açılan Uzman Çavuş Musa Orhan kamuoyu baskıyla gözaltına alınmış, aradan sadece bir hafta geçtikten sonra tahliye edilmişti.

Nisan 2002 doğumlu İpek Er, geride bıraktığı mektubunda Orhan’ın kendisine tecavüz ettiğini belirtmişti. Olayın ardından Jandarma Genel Komutanlığı da Orhan’ın açığa alınması kararı vermişti.

Orhan’a yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ davasının ilk duruşması ise önümüzdeki Ekim ayında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.Takip Et

20,543BeğenenlerBeğen
17,584TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

İlber Ortaylı’nın son sağlık durumuna ilişkin kritik açıklama

Son günlerde üst üste ameliyatlar olan ve uzun süredir Koç Üniversitesi Hastanesi'nde yatan tarihçi İlber Ortaylı'dan son sağlık duruman ilişkin açıklama geldi.

Karar yazarı Taha Akyol, nasıl dolandırıldıklarını anlattı ve herkesi uyardı

Karar yazarı Taha Akyol, bugünkü yazısında kendisini polis diyerek arayan ve FETÖ tarafından hesaplarına el konulmya çalışıldığını söyleyen dolandırıcıları anlattı. Olayı yakın dostlarına...

Demirören Medya’da büyük deprem! Genel yayın yönetmeni işi bıraktı

İşten ayrılmalarla gündemden düşmeyen Demirören Medya'da bir ayrılık daha yaşandı. Milliyet'in dijital yayınının başındaki isim olan Özlem Temana, işi bıraktığını açıkladı.

Ahmet Davutoğlu: Lafa gelince mazlumların sesi, dünya lideri… Bunların tamamı boş laf!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin 1. Olağan Antalya Kongresi’nde konuştu. Gündeme dair çarpıcı yorumlarda bulunan Davutoğlu’nun gündeminde, Çin...

Editörün Seçtikleri

Diagne’den Neftçi Bakü’ye nefis kafa golü

Diagne'nin Neftçi Bakü takımına attığı golü izle. UEFA Avrupa Ligi'nde Azerbaycan'ın Neftçi takımına konuk olan Galatasaray, maçta Diagne'nin golüyle 1-0 öne geçti....

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında soruşturma mı açılacak?

Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı hedef alan sözlerini masaya yatırdı. CHP İstanbul Milletvekili Kaboğlu'na göre Süleyman...

Koronavirüs aşısı için tarih açıkladı

Dünya, koronavirüs aşısını bekliyor. Dünyada çok sayıda ülkede klinik denemeler devam ederken, çok sayıda ülkede de üretilen aşıların gönüllüler üzerinde denemeleri gerçekleştiriliyor.

Selim Temurci’den Soylu’ya Zühtü Arslan yanıtı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü Anayasa’ya aykırı...

Bayern Münih Schalke maç özeti ve goller

Bayern Münih Schalke maç özeti izle. Almanya Bundesliga'da Bayern Münih Schalke takımını 8-0 gibi tarihi bir farkla mağlup etti. Maç özeti ve...