Ana SayfaTürkiyeMutasyonlu koronavirüs Türkiye’ye geldi mi? Bilim Kurulu Üyesi’nden açıklama

Mutasyonlu koronavirüs Türkiye’ye geldi mi? Bilim Kurulu Üyesi’nden açıklama

Prof. Hasöksüz, mutasyonlu koronavirüs vakasına Türkiye’de rastlanmadığını söyeldi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, İngiltere’de mutasyona uğrayan ve dünyanın gündemine yeniden birinci sıradan oturan koronavirüsle ilgili açıklamada bulundu.

İngiltere’de bildirilen 10 farklı mutasyondan özellikle bir tanesinin önem arz ettiğini söyleyen Hasöksüz, Türkiye’de mutasyon saptanmadığını belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, mutasyon iddiaları ve virüsteki son durumu Hürriyet’e şöyle değerlendirdi:

“Virüslerde 10 aydır 160 farklı noktada mutasyon oldu. Fakat bu mutasyonların hiçbiri virüsün hastalık yapma gücünü değiştirmedi. İngiltere’de bildirilen 10 farklı mutasyondan özellikle bir tanesi (N 501 Y), virüsün insan hücresine bağlanma noktasında olduğundan önem arz ediyor. İngiltere’de bildirilen bu mutasyonun hastalığın yüzde 70 daha hızlı bulaşmasına neden olduğu ileri sürülüyor. Binden fazla kişinin de bu virüsle enfekte olduğu söyleniyor.

“Mutasyonun takip edilmesi şart”

Bu mutasyon şu anda virüsün virulansı (bir mikrobun patojenliği, yani onun hastalığa neden olma yeteneği) ile ilgili olmadığından, aşılarla ilgili olmadığı düşünülüyor. Ancak mutasyon antikorun bağlanma noktalarına da çok yakın. Bu nedenle virüse karşı oluşmuş antikorların bağlanmasını da etkileyebilir. Buna göre, mutasyonların takip edilmesi şart. Her mutasyon virüsün protein ve fonksiyonuna etki etmez. Söz konusu mutasyon ederse bu yapılacak aşıların etkinliğini o zaman düşürebilir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri