Ana SayfaDünyaMyanmar'da tansiyon düşmüyor, 7 kişi daha yaşamını yitirdi

Myanmar’da tansiyon düşmüyor, 7 kişi daha yaşamını yitirdi

Myanmar'da, askeri darbe sonrası başlayan protestolarda polisin müdahalesi sonucu 7 kişi daha yaşamını yitirdi

Myanmar’da 8 Kasım 2020’de ordunun yönetime el koymasının ardından başlayan protestolarda polisin müdahalesi ile hayatını kaybedenlerin sayısı günden güne yükseliyor.

7 Kişi daha yaşamını yitirdi

Myanmar basını ve protestolara katılan aktivistlerin sosyal medyada paylaştığı bilgiye göre, Yangon ve Bago bölgelerinde Myanmar ordusu, göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullandı.

Çıkan olaylar sonucu Bago’da 2, Yangon’da a 5 kişi polis müdahalesiyle vurularak öldürüldü.

Kendimizi savunmaya çalıştık

Yangon’daki protestolarda bulunan aktivist Zay Phyo, “Güvenlik güçlerinden sert müdahale bekliyorduk. Bu yüzden yapabildiğimiz kadar kendimizi savunmaya çalıştık” dedi.

Phyo, “Birkaç kişinin daha vurulduğunu gördük. Can kayıpları artabilir” açıklamasında bulundu.

Myanmar’da askeri yönetimin meşruiyetini kabul etmeyen milletvekillerinin kurduğu Ulusal Meclis Temsil Komitesinin (CRPH) Başkanı Mahn Win Khaing Tan, “Sivil hükümet olarak halkın kendini savunmasını mümkün kılacak her türlü kanunu çıkarmaya çalışacağımıza söz veriyoruz” demişti.

Ne olmuştu?

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atmasının ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Türkiye darbeyi kınamış, Batı ülkelerinden de darbeye yönelik çeşitli tepkiler ve eleştiriler gelmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde yaklaşık 90 gösterici hayatını kaybetti, 1500’ün üzerinde kişinin tutukluluğu sürüyor.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri