Ana SayfaTürkiyeNaci Ağbal: Yılın büyük kısmında faiz indirimini gündeme almak mümkün gözükmüyor

Naci Ağbal: Yılın büyük kısmında faiz indirimini gündeme almak mümkün gözükmüyor

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, yılın büyük kısmında faiz indiriminin söz konusu olmadığını söyledi

Önemli açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Halihazırda yüksek seyreden enflasyon nedeniyle yılın büyük kısmında faiz indirimi düşünmediklerini belirterek gerekli olduğu taktirde faiz artırımı yapılabileceğini de söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Merkez Bankası’nın tükenen rezervlerinin zaman içinde, sabırla yenileneceğini söyledi.

Reuters’a konuşan Ağbal, piyasaların Merkez Bankası’nın politika kararlılığını görmesiyle birlikte Türkiye’ye yönelik sermaye hareketlerinin artmasını beklediğini aktardı.

Ağbal enflasyonun hedeflerin üzerinde seyretmesi durumunda politikada ek sıkılaştırmaya gidebileceklerini söyledi.

Halihazırda yüksek seyreden enflasyon nedeniyle yılın büyük kısmında faiz indirimi düşünmediklerini aktaran Ağbal, gerekli görülürse faiz artırımına da gidilebileceğini belirtti.

Reuters’a göre Ağbal’ın Kasım’da göreve başlamasının ardından Türkiye, yüzde 17’ye çıkardığı faiz ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en sıkı para politikası uygulayan ülke oldu.

Üç yıldır iki haneli seyreden enflasyonu dizginlemek için atılan bu adımlar, Kasım’dan bu yana 15 milyar dolar sermaye çekerek TL’nin yüzde 15 değer kazanmasını sağladı.

Ağbal, Ocak ayındaki fiyat artışlarının enflasyonu daha da yukarı taşıma riskine dikkat çekti ve önceki dönemlerde alınan erken faiz indirimi kararlarının etkilerini yaşadıklarını söyledi.

Reuters, Türkiye’nin 2011’den bu yana yüzde 5’lik enflasyon hedefini tutturamadığını hatırlattı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri