Ana SayfaTürkiyeNagehan Alçı başkanlık sistemine savaş açtı: 2023'te Squid Game'in Türkiye versiyonunu izleriz

Nagehan Alçı başkanlık sistemine savaş açtı: 2023’te Squid Game’in Türkiye versiyonunu izleriz

Habertürk yazarı Nagehan Alçı 2023 yılında ülkeyi son derece tehlikeli bir atmosferin beklediğini belirtti. Alçı, “2023’te Squid Game’in Türkiye versiyonunu izleriz!” diye yazdı.

Başkanlık sisteminin devam etmesi halinde kardeş kavgası ve toplumsal çatışmanın olabileceğini belirten Nagehan Alçı, riskin “sembolik Cumhurbaşkanı” ile aşılacağı görüşünde. Alçı, “sembolik Cumhurbaşkanı”nın yaralara merhem olacağı görüşünde.

“Cumhuriyet 100 yaşına girerken nasıl bir Türkiye olacak?” başlıklı yazısında Türkiye’nin mevcut sistemle Netflix dizisine benzeyeceğini savunan Alçı, “Eğer başkanlık seçimlerine gidilirse 25 Haziran 2023’te “Squid Game”in Türkiye versiyonunu izleriz. Kazananın her şeyi kazandığı ve kaybedenin adeta öldüğü bir seçim. Tam bir Squid Game…” ifadelerini kullandı.

“Kardeş kavgası olmadan, toplumsal çatışma yaşanmadan” sürecin atlatılabilmesi için 25 Haziran 2023’te sadece TBMM seçimleri yapmak gerektiğini iddia eden Alçı şu ifadeleri kullandı;

“Sandığa gidilir, tüm partiler alacakları oyları alır, tamamen sembolik ve güçsüz Cumhurbaşkanı’nı yeni meclis seçer, 301’i bulan hükümeti kurar ve ana muhalefet başta olmak üzere muhalefetteki partiler de TBMM içinde son derece güçlü olur…

Kimse muhalefetin, hele ki ana muhalefetin kılına bile dokunamaz zira o güç dengeleri içinde böyle bir ihtimal imkansız hale gelir.

Bu yeni TBMM’den ister AK Parti-MHP hükümeti, ister CHP-İYİ Parti hükümeti, isterse ezber bozan şekilde 80 öncesi Demirel ve Ecevit’in yapamadığını yapabilme cesareti gösteren bir AKP-CHP hükümeti çıksın… Her koşulda Türkiye sağ salim yoluna devam eder.
25 Haziran 2023 TBMM seçimleriyle herkes kazanır, hiç kimse kaybetmez.”

Mevcut sistemden vazgeçişin ve Başbakanlık modeline geçilerek yapılacak bir 25 Haziran 2023 TBMM seçimlerinin bu sıkışıklığı aşmaktaki tek çözüm olduğunu öne süren Habertürk yazarı, “Fakat acaba trafikteki tüm tarafların olgunluktan ve ortak akıldan bu kadar uzak olduğu bugünkü gibi bir ortamda bunu başarabilecek miyiz? Yoksa yine mi kardeş kavgaları yaşanacak? Aynı filmi başa sarıp yeniden mi görecek Türkiye?” diye sordu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri