Ana SayfaDünyaNASA kara deliği ilk kez fotoğrafladı

NASA kara deliği ilk kez fotoğrafladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan NASA ilk kez bir kara deliğin canlı fotoğrafını elde etti. Fotoğraf ve kara delikle ilgili son detaylar konusunda bugün kamuoyuna bilgi verildi. Event Horizon Teleskobu kullanan bilim adamları yerçekiminin etkisiyle dönen sıcak gazın yayılmasıyla bir kara delik görüntüsü elde ettiler.

Işığın bile kaçamadığı yoğun kütle: Kara delik

Kara delik, ışığın kaçamadığı aşırı yoğun bir kütledir. Bir kara deliğin “Olay Ufku” adı verilen özelliği onda geri dönüşü olmayan düşünülemez derecede güçlü yerçekimi oluşturur. Doğası gereği kara delik görülemez. Ancak onu çevreleyen sıcak malzeme diski parıldar. Parlayan bu disk içinde gölgelenmiş bir kara delik ortaya çıkar.

Dünya’dan 55 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksiden çekildi.

Bu görüntü Dünya’dan 55 milyon ışık yılı uzaklıkta eliptik bir galaksi olan Messier 87’nin (M87) ortasındaki süper kütleli kara deliğin gölgesidir. Kara delik Güneş kütlesinin 6.5 milyar katıdır. Gölgesini yakalamak için gezegenimizin büyüklüğünü taklit eden ve tek bir teleskopmuş gibi çalışan yer altı telsiz teleskobuyla çekildi. Enstrüman gibi çalışan yer altı teleskopu kara deliği fotoğrafladı.

İnanılmaz bir başarı

Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki astrofizik bölüm müdürü Paul Hertz “Bu, EHT ekibinin inanılmaz başarısı. Yıllar önce, bir kara deliğin görüntülenmesi için çok büyük bir uzay teleskopu kurmak zorunda kalacağımızı düşünmüştük. EHT ekibi, dünyanın dört bir yanındaki teleskopları tek bir enstrüman gibi çalışmasını sağladı.” dedi.

Spektrumunu parçalayacaklar

Elde edilen bu verilerle bilim adamları düşük enerjili radyo dalgalarından yüksek enerji gama ışınlarına kadar bir çok alandaki çalışamalarda kullanacaklar. M87 kara deliğinden gelen ışığın tüm spektrumunu parçalamaya çalışacaklar.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz