Ana SayfaTürkiyeNASA'nın uzay aracında Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ından alıntılar var

NASA’nın uzay aracında Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından alıntılar var

NASA’nın Jüpiter gezegenine yolladığı Lucy’ye Orhan Pamuk’tan ve pek çok düşünce insanından alıntılar içeren bir plaka yerleştirildi. Orhan Pamuk’tan yapılan alıntı, onun en özel eseri Kara Kitap’a ait.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi 12 yıl sürecek olan Jüpiter görevini başlattı. NASA’nın Jüpiter gezegenine yolladığı uzay aracı Lucy’e aralarında Orhan Pamuk’un da olduğu önemli yazarlar, bilim insanları ve düşünürlerden alıntılar içeren bir plaka yerleştirdi.

NASA’dan Orhan Pamuk alıntısı

NASA’nın Jüpiter’e gönderdiği uzay aracı Lucy’ye insanlığa ve yaşama dair anlamlı mesajlar içeren plakalar yerleştirildi. Alıntılarda Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından paragraf ve bir Türk atasözü yer aldı.

Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ından yapılan alıntı şöyle: “Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyvalar, kağıt ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.”

Plakada, “Ağaca balta vurmuşlar ‘sapı bendendir’ demiş” şeklindeki Türk atasözünün İngilizce çevirisine de yer verildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri