Ana SayfaTürkiyeNebati: Enflasonu birkaç ayda tek haneye indireceğiz

Nebati: Enflasonu birkaç ayda tek haneye indireceğiz

Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin “Enflasyonu birkaç ay içinde tek haneye indireceğiz” şeklindeki açıklamaları ekonomi çevrelerince inandırıcılıktan uzak bulundu. Gelecek Partisi ekonomi kurmayı İbrahim Turhan, “Yıllık enflasyondan söz ediyorsa matematikle ilgili ciddi sorunu var demektir” şeklinde konuştu.

İş dünyasının ve STK’ların kadın yöneticileriyle buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye’nin ekonomi modelinin doğru bir model olduğunu söyleyerek iddialı bir çıkışta bulundu. TUED Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler, Bakan Nebati’nin toplantıda önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyasının ve STK’ların 50’ye yakın kadın yöneticileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Bakan Nebati, toplantıda Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi.

Sektör temsilcilerinin Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, Nebati, yeni ekonomik modele ilişkin de iddialı bir açıklamada bulundu. Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler Bakan Nebati’nin toplantıda önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını belirtti.

Öte yandan Nebati, toplantıda KDV’de sadeleşmeye gideceklerini ve bu alanda çalışma yaptıklarını anlattı.

“KDV’DE SADELEŞMEYE GİDİLECEK”

Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli, toplantının güzel geçtiğini ve çoğu sektörün temel sorunlarından biri olan KDV konusunda düzenleme geleceği mesajını aldıklarını söyledi.

Cizreli “Tüm sektörlerden kadınların sorunlarını dinledi ve not aldı. Öne çıkan ve son derece önemli olan konu ise KDV’de sadeleşmeye gidileceğini açıklamasıydı. KDV’de yüzde 1, 8, 18 gibi oranları sadeleştireceklerini ve bu alanda düzenleme için çalıştıklarını anlattı. Önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin bir düzenleme geleceğini umut ediyoruz.”

“MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRİMİNİN SEKTÖRLERE YANSIMADIĞI DA BELİRTİLDİ”

Cizreli toplantıda Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin yansımalarının da gündeme geldiğini söyledi.

Cizreli, “Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sektörlere yansımadığını söyledi bazı kadın temsilciler. Özel bankalardan kredi alımının zor olduğu dile getirildi. Bakan bu konunun üzerine gidileceğini açıkladı. Enflasyonla mücadele edileceğini ve 2022’nin en önemli gündeminin enflasyonla mücadele olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Cizreli, Bakan Nebati’nin kadınlara yönelik KGF kredisinin çıkacağına ilişkin çalışmalar olduğunu söylediğini ve “Yatırım yapmaya devam edin yatırımlarınızı durdurmayın mesajı” verdiğini belirtti.

“KAMU İHALELERİNDEN KADINLARA ÖNCELİK TALEP ETTİK”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirilen toplantının oldukça verimli ve güven verici geçtiğini söyleyen Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Emine Erdem, “Özellikle kadın girişimcilerin ve ihracatçıların desteklenmesi konusunu gündeme getirdik. Kadın girişimciler işe başlarken sürdürülebilirlik konusunda birtakım sıkıntılar yaşıyorlar. Kamu ihalelerinde kadın tedarikçilerden ürün ve hizmet alımı konusunda bir ayrıcalık yapılmasını gündeme getirdik. Kadının istihdamda girişimcilikte ihracatta güçlenmesi için taleplerimizi ilettik. Kendisi de notlarını aldık gayet olumlu şekilde dinledi. Kadın girişimcilerin büyümesi adına özellikle KDV’de indirimi gündeme getirdik. KDV konusunda kendisi önümüzdeki dönemde bu konuya ilişkin düzenleme olacağını açıklayacaktır.” dedi.

Emine Erdem, “KOBİ’lerin yatırım ve finansmana daha hızlı ulaşması gerektiğini aktardık. Politika faizinin reel sektöre çok yansımadığını aktardık. Bizler üretim, istihdam, büyüme adına kadın girişimciler olarak çalışmaya devam edeceğimizi aktardık. Öte yandan KGF’de düzenlemelerin olacağını açıkladılar. Uygun koşullarla kadınlara kredi desteği verileceği gündeme geldi.” dedi

“BİRKAÇ AY İÇİNDE ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRMEYİ PLANLADIKLARINI AÇIKLADILAR”

Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği (TUED) Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler Bakan Nebati’nin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardı. Meltem Beyazıt Tepeler, “50’ye yakın iş kadını bir araya geldi. Sorunları ve sıkıntıları dile getirdik ve Sayın Bakan herkesi tek tek dinledi. Herkesin ortak derdi stabil olmayan döviz kuru, personel zamları, yüksek enflasyondu. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde enflasyonu tek haneye indirmeyi planladıklarını aktardılar. Bizim sektörümüzdeki KDV oranı çok yüksek yüzde 18 düzeyinde. Bu da uluslararası etkinliklerin ve projelerin yurt dışına kaçmasına sebep oluyor” açıklamalarında bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri