Ana SayfaTürkiyeNedim Yamalı: AK Parti'deyken bir kısmını uzaklaştırdık ama bazılarının nereden geldiğini bilmediğimiz...

Nedim Yamalı: AK Parti’deyken bir kısmını uzaklaştırdık ama bazılarının nereden geldiğini bilmediğimiz bir güçleri vardı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nedim Yamalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAAS yönetimine özendiğini söyledi. Yamalı, AK Parti’de görev yaptığı dönemde Osmanlı Ocakları ve benzeri yapıları tasfiye ettikleri ancak bazılarının nereden geldiğini bilmedikleri bir güçleri olduğunu söyledi.

TELE 1 televizyonunda Tuncay Mollasevioğlu’nun sunduğu Anında Manşet programına konuk olan Gelecek Partisi Siyasi İşler Başkanı Nedim Yamalı, dünyada bir otoriterleşme eğilimi olduğuna dikkat çekerek, bu eğilimleri sürdürmek isteyen insanlarla bu kişilerin inançlarının birbirine karıştırılmaması gerektiğini ifade ederek, “Yoksa burada hem mesafe alamayız hem de farklı kamplaşmalara sebep oluruz” dedi.

Erdoğan’a BAAS eleştirisi

Türkiye’de ve komşu ülkelerinde otoriterleşme eğilimi olan liderler olduğunu belirten Yamalı, Suriye ve Irak’taki BAAS yönetimini buna örnek göstererek, “Şu andaki iktidar ve Erdoğan da BAAS yönetiminin bir özentisi gibi” ifadelerini kullandı.

Yamalı, bu tür eğilimleri olan kişilerin milletlerin hassasiyetlerini, milli ve manevi duygularını kullandığını söyleyerek, “O ülkenin dini ve milli hassasiyetleri nelerse onlardan faydalanmak bu otoriter yöneticilerin kullandıkları argümanların herhangi biri. Sayın Erdoğan bunu son yıllarda sıklıkla kullanıyor” diye konuştu.

Davutoğlu o yapıları tasfiye etti

AK Parti’de Ankara il başkanı olarak görev yaptığı dönemde isim vermeden (Osmanlı Ocakları) birtakım yapıların teşkilatlara musallat olduğunu ifade eden Yamalı, dönemin genel başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bu tür yapılanmaların teşkilatlara sokulmaması yönünde yazılı talimat verdiğini söyledi.

“Bunlarla bir mücadele içine girdik” diyen Yamalı, “Fakat o anda partinin bir başka bölümü de bunlarla iş birliği içindeydi. O Sedat Peker’ler, adını şu anda burada söylemeyim; bilmem ne ocakları, bilmem ne şunları bunları… Son zamanlarda partideki bir kısım insanların bir amaç uğruna geldiği yapılar haline geldi. Bunların iç alemlerini bilemiyoruz. Bunlar sıklıkla ortaya çıkmaya başladı. Bunlarla bir mücadele yapmaya çalıştık. Bir kısmını uzaklaştırabildik ama bir kısmının perde arkası nereden olduğunu bilmediğimiz bir güçleri vardı.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,687TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri