Ana SayfaTürkiyeNedim Yamalı: Damat AK Parti'yi yozlaştırdı

Nedim Yamalı: Damat AK Parti’yi yozlaştırdı

DW Türkçe’de Bire Bir’in konuğu eski AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı’ydı. Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Nedim Yamalı, damadın AK Parti’de görev almasının partiyi yüzlaştırdığını belirtti. Nedim Yamalı, “Cumhurbaşkanı’ndan bir karşılık bekliyoruz. Gelmezse bu işin nereye gideceğini bilemeyiz” dedi.

Nedim Yamalı: Damat AK Parti’yi yozlaştırdı

Berat Albayrak elbette partide etkili bir isim. İşini yapmaya çalışıyor başarılı da bir isim. Ancak mesele onun başarılı ya da başarısız olması değil. Siyasetteki en büyük problemlerden biri ailenin de bu işlerin içine girmesidir. Karşınızdaki genel başkanınızın damadıysa nasıl rekabet edeceksiniz. Bir problem varsa nasıl söyleyeceksiniz. Haksız bir rekabet ortaya çıkıyor. Bu da parti içinde yozlaşmalara sebep olan faktörlerden birisi. Karşınızdaki çok sevilen ve güçlü genel başkanınızın bir yakınıysa doğal olarak daha dikkatli olmaya çalışıyorsunuz. Yani mesele onun başarılı ya da başarısız olması değil.

Yamalı: Aileler siyasette olmamalı

Siyasi etik yasasının mutlaka çıkması lazım. Bu yozlaşmayı önler. Parti yöneticilerinin aileleri işin içine girmemeli. Ticaret hayatlarına dikkat etmelidir.

Nedim Yamalı: Trenden inenler deniyor. Artık kimse o trene binmek istemiyor

Çok iyi yetişmiş insanlar var. Bu insanların çoğu terk edip gitti Ak Parti’yi. Trenden inenler tartışması var. Çok kötü bir durum var artık. Bu insanlar artık bu trene binmek istemiyor.

Başarıya dayalı bir rekabetin oluşması lazım. Bu rekabette daha başarılı olanların bir üst seviyeye getirilmesi lazım. Bu rekabet olmadığı için, imtiyazlı kişiler, aileler geliyor. Cumhurbaşkanı yakın olmak, Külliye’ye yakın olmak gibi meseleler devreye giriyor.

AK Parti’de şu anda yeni bir lider çıkma olasılığı yoktur maalesef. Bu kurumsal yapı şu anda yoktur.

Yamalı: Bizim görevimiz sadece alana kalabalık toplama değil

AK Parti’de imtiyazlı gruplar var. Kararlar oradan çıkıyor. Bizim haberimiz olmuyor. Biz sadece uyguluyoruz. Bize düşen görev de kapı kapı dolaşın, şurada kalabalık toplayın değil. Biz bunu da yapalım ama görevimiz sadece alanda kalabalık doldurmak değil. Bir ilde aday seçilecekse, bir seçim yöntemi belirlenecekse teşkilatların bu süreçlerin içinde olması gerekir.

Bugünkü problemlerimiz

Siyasi etik yasası, ailenin siyasete dahil olması, şeffaflık olmaması, hükümetin belediyenin yaptıklarının denetlenebilir olmaması… Parti içinde yapılan yeniliklerin kurullarla, katılımla, ortak akılla yapılması gerekiyor.

Büyük ihaleler hep aynı isimlere veriliyor

Ali Babacan’a siz bölüyorsunuz, gidiyorsunuz deniyor. Bir de bu tarafa dönüp bu parti bölünüyor, senin haberin var mı, sen bir şeyler yapmayacak mısın diye sormak gerekiyor. Genel başkanından mahalle temsilcisine kadar, madem parti üyesiyiz. Herkes yetkisine göre bir şey yapmalı. Bizim sayın cumhurbaşkanımızdan elbette beklentimiz var. Aile yönetimden uzaklaşmalı. Siyasetteki görünürlükten uzaklaşmalı. Ekonomi ile ilgili çalışmalar şeffaf olmalı. Büyük ihaleler birilerine veriliyor. Bakıyoruz hep aynı isimler alıyor.

Yamalı: Cumhurbaşkanı’ndan bir karşılık bekliyoruz. Gelmezse bu işin nereye gideceğini bilemeyiz

Sayın Davutoğlu nisan ayında bildiriyi yayınladı. Bu bildiride bizim emeğimiz var. Bütün arkadaşlar toplanıp hazırladık. Sayın cumhurbaşkanından bir karşılık bekliyoruz. Gelmezse bu işin nereye gideceğini bilemeyiz. Biz bu işler düzelsin istiyoruz. AK Parti büyük bir reform gerçekleştirsin, parti içinde tüzük değişikliği yapılsın, demokratikleşsin, ortak akıl devreye girsin istiyoruz. Burada çaba gösterilmezse sonsuza kadar beklenmez. İnsanlar da bir alternatif ararlar.

Davutoğlu yeni parti kuracak mı?

Şu an hiçkimse bir parti kurmaya uğraşmıyor. Biz şu anda Sayın Davutoğlu ile birlikte çalışıyoruz. Bizim niyetimiz bu parti düzelsin. Manifestoda bu çok açık söylendi. Biz şu an parti kurma çabası içinde değiliz. Ak parti üyesiyiz. Genel başkanımız var sayın Recep Tayyip Erdoğan. Yıllarca emek verdik bu partiye. İyi olsun diye uğraşıyoruz. Ancak bir toplumsal arayış var. Ak Parti’ye oy verdiği halde gitgide memnuniyetsizleşen insanlar var. Burada cumhurbaşkanının bir adım atması lazım. Bu adım karşılıklı olur. Gelin benim trenin en arka vagonuna geçin. Bu böyle olmaz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz