Ana SayfaTürkiyeNeler oluyor? Dövize iki haftada üçüncü müdahale geldi

Neler oluyor? Dövize iki haftada üçüncü müdahale geldi

Döviz kurlarının sağlıksız seyri nedeniyle Merkez Bankası iki haftada üçüncü kez müdahalede bulundu.

Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen ‘sağlıksız fiyat oluşumları’ nedeniyle, piyasaya satım yönünde üçüncü kez doğrudan müdahale etti. Merkez’in 2 hafta içinde üçüncü olan müdahalesi dolar/TL’nin 13,95’in üzerini görmesinin ardından geldi.

Döviz kurlarındaki yükselişin devam etmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından (TCMB) piyasaya üçüncü doğrudan müdahale geldi. Merkez Bankası piyasaya yaptığı doğrudan müdahaleyi yine tek cümlelik açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi. Açıklamada başka bir detay yer almadı.

7 YIL SONRA ÜÇÜNCÜ MÜDAHALE

Merkez Bankası, kayıtlara göre 23 Ocak 2014 tarihinden sonraki ilk döviz müdahalesini 1 Kasım 2021, ikinci müdahalesini 3 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirmişti. Bugün gelen müdahale son iki hafta içinde üçüncü müdahale olarak kayıtlara geçti.

Merkez Bankası doğrudan döviz müdahalelerini aynı gün kamuoyuna duyuruyor, tutarlar ise müdahalenin yapıldığı tarihten 15 işgünü sonra yayınlanıyor.

DOLARDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

Öte yandan dolar/TL, Merkez Bankası’nın döviz piyasasına ikinci müdahaleyi gerçekleştirdiği 3 Aralık’tan bu yana 50 kuruşluk dar bir fiyat aralığına sıkışmış durumda.

TCMB’nin müdahalesi öncesinde 30 Kasım’da 13,95’e kadar tırmanan dolar kuru, müdahaleler sonrasında en yüksek 10 Aralık’ta 13,9542 seviyesini görürken 3 Aralık’ta en düşük 13,4026 seviyesini görmüştü.

TCMB’nin müdahalesi sonrasında dolar kuru 10 Aralık’ta 13,95 seviyesinden hızlı bir şekilde 13,80 civarına geriledi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri