Ana SayfaTürkiyeNepotizm ve yolsuzluk furyası dinmiyor! Şimdi de Mardin Artuklu Üniversitesi

Nepotizm ve yolsuzluk furyası dinmiyor! Şimdi de Mardin Artuklu Üniversitesi

Geçtiğimiz günlerde Pamukkale Üniversitesi'ndeki akraba atamalarına ilişkin iddiaların gündemi sarsmasının ardından Adnan Menderes Üniversitesi ile Siirt Üniversitesi de akraba atamaları ve yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmişti. YÖK, şimdi de Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki keyfi atamaların yanı sıra ihalelere fesat karıştırma, yolsuzluk ve usulsüz işlemlere ilişkin gizli soruşturma başlattı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi’nin eski rektörü Ahmet Ağırakça ve mevcut rektör İbrahim Özcoşar dönemiyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmaya ilişkin iddialar şunlar: İhaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, rektör ve dekanların eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması.

Gazete Duvar’ın haberine göre YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ihalelere fesat karıştırma, yolsuzluk ve usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin gizli soruşturma başlattı. Rektörlük konutu kiralanması ve rektörün aile bireylerine araç tahsis edilmesi de soruşturma konular arasında yer alıyor.

Eski Rektör Ahmet Ağırakça ve mevcut Rektör İbrahim Özcoşar dönemini içeren soruşturmanın ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, rektör ve dekanların eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması ve keyfi atama iddialarının soruşturulduğu öğrenildi. YÖK Denetleme Kurulu Teşkilat, Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği’nin 17’nci Maddesi kapsamında “gizli” başlatılan soruşturma çerçevesinde Artuklu Üniversitesi’ne Nisan 2020’de müfettiş görevlendirildi ancak Covid-19 salgını nedeniyle inceleme ileri bir tarihe ertelendi. Müfettişlerin ağustos ayı içinde kente geldikleri belirtildi. Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Sağlık Birimler Daire Başkanı Dr. Canan Eren Dağlı geçtiğimiz günlerde istifa etti.

17 başlıkta bilgi ve belgeler istendi

Devam eden soruşturmaya dair bilgilere ulaşılırken, soruşturma kapsamında üniversite yönetiminden 17 başlıkta belgelerin YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi istendi. Bu kapsamda üniversite yönetiminden Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Personel Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı kadrolarıyla ilgili bilgiler istendi.

Kantin ve derslik ihaleleri de inceleniyor

Soruşturma kapsamında Artuklu Üniversitesi ile ilgili fazla Genel Sekreter Yardımcısı atamasının yapıldığı, dekan ve müdürlerin atamalarının yapılış şekli soruldu. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü ve İç Hizmetler Müdürlüğünde ihaleye fesat karıştırıldığı iddialarıyla ilgili soruşturma yapılıp yapılmadığını soran YÖK, istifa eden Genel Sekreter Mustafa Öztürk hakkında ihaleye fesat karıştırdığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın akıbetine ilişkin bilgiler de istedi. Ayrıca İdari Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan alımlarla ilgili de soruşturma başlatılırken, rektör konutu kiralanması ile üniversite adına kiralanan araçların rektörün aile bireylerine tahsis edilmesinin de soruşturma gerekçesi yapıldığı öğrenildi. Kantin ve derslik ikmal ihaleleri de soruşturma kapsamında incelemeye alındı.

Kurşunlar bulundu

Soruşturmanın Edebiyat Fakültesi’ni de kapsadığı öğrenilirken, Edebiyat Fakültesi’nin personel giyinme dolabında bulunan silah mermilerine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına karşın idari inceleme başlatılmaması yönünden de üniversite hakkında suçlamalar olduğu öğrenildi. 


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri