Ana SayfaTürkiyeNereden nereye... İşte cumhur ittifakının düştüğü içler acısı son durum

Nereden nereye… İşte cumhur ittifakının düştüğü içler acısı son durum

Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP için hazırladığı ankette çarpıcı sonuçlar var. araştırmaya göre bugün ittifaklar olmasa mecliste ancak üç parti yer alabilir.

Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP için hazırladığı ankette çarpıcı sonuçlar var. araştırmaya göre bugün ittifaklar olmasa mecliste ancak üç parti yer alabilir. Gençlerin hızla AK Parti’den uzaklaşması bir başka tartışma konusu.

Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP önüne sunduğu son ankette bugün seçim olsa ittifaksız olarak Meclis’e sadece AK Parti, CHP ve HDP giriyor. Ankete katılanların yüzde 41,6’sı erken seçim isterken, yüzde 41’i ise erken seçime gidilmemesi gerektiğini söylüyor.

Katılımcıların yüzde 47,5’i AK Parti’nin ülkeyi yönetemediğini belirtirken, yüzde 40’lık bir kesim doğru yönettiğini düşünüyor. Ekonominin durumuna ilişkin katılımcıların yüzde 69,7’si Türkiye ekonomisinin kötü durumda olduğunu, yüzde 21,1’i ise iyi olduğunu söylüyor.

Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti’de ekonominin iyi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 43,6’da kalırken, MHP’ye oy veren seçmenlerin ise yüzde 65,5’i ekonominin kötü olduğunu belirtiyor.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, ankete ilişkin Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a yaptığı değerlendirmede, “Seçmenler, siyasetçilerin gerçek sorunları ertelediğini ya da görmezden geldiğini ifade ediyorlar. Siyasetin gerçek sorunlara sahte yanıtlar vermesini istemiyorlar” dedi. 14 ilde bin 896 katılımcı ile yüz yüze yapılan ankette verilen yanıtlar ve Murat Gezici’nin değerlendirmeleri özetle şöyle:

Gençler AK Parti’den koptu

Katılımcılar, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy veririsiniz” yönündeki soruya kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 36,6 AKP, yüzde 26,2 CHP ve yüzde 10,2 ise HDP yanıtını verdi. Verilen yanıtlara göre ittifaksız halde seçimlere gidilmesi halinde yüzde 9,6 ile İYİ Parti ve yüzde 8,8 ile MHP Meclis’e giremiyor.

Genç seçmen saray ittifakından uzak. 18-27 yaş arasındaki seçmenin yüzde 37.4’ü CHP’ye oy vereceğini söylerken AKP’ye sadece yüzde 13,9’u oy veriyor. Yurttaş başkanlık sisteminden mutsuzken en büyük sorun ise ekonomi…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri