Ana SayfaTürkiyeNeredeyse 200 çeşit peynirimiz var ama! Türkiye Venezuela'dan peynir ithalatına başladı

Neredeyse 200 çeşit peynirimiz var ama! Türkiye Venezuela’dan peynir ithalatına başladı

Türkiye Venezuela'dan peynir ithal ediyor. Tarım ürünlerinde yoğun bir ithalat trafiği yaşayan Türkiye son olarak yurt dışından peynir satın almaya da başladı.

Türkiye Venezuela’dan peynir ithalatına başladı. Tarım ürünlerinde yoğun bir ithalat trafiği yaşayan Türkiye son olarak yurt dışından peynir satın almaya da başladı. Türkiye Venezuela’dan gümrük bedelsiz peynir alacak. İzin için karar da çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye, Güney Amerika ülkesi Venezuela’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. İthal edilebilecek ürünler arasında Türkiye’de de üretilen taze peynir, pirinç, yulaf, ayçiçeği tohumu dahil çok sayıda ürün var.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu birkaç gün önce Venezuela ziyaretinde bulunmuştu. Venezuela menşeili bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün yayımlandı.

Listede neler var neler

Karara göre bu ülkeden “500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

Anlaşmaya göre bu ürünlerin Venezuela’dan ithalinde, gümrük vergisi, varsa toplu konut fonu sıfır olarak uygulanacak.

Peynir, yulaf, pirinç gibi ürünlerin Venezuela’dan ithal edilecek olmasına tepki gösteren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri