Ana SayfaMagazinNetflix Outlander konusu ne? Outlander dizi yorumları

Netflix Outlander konusu ne? Outlander dizi yorumları

Outlander dizisinin konusu nedir? Çoğu insanın aşk hikayesi sandığı Outlander bir zaman yolculuğu dizisi. Bazı öpüşmeler ve kişisel yakınlaşmalar olsa da Netflix’in Outlander dizisi romantik kategoride yer alamayacak kadar karmaşık bir anlatıya sahip. Aslında onu ilginç kılan özelliklerinden biri herhangi bir türün kutusuna sığamayacak kadar melez bir konusunun ve anlatımının olması.

Bir ikinci dünya savaşı sonrası anlatısı olarak tanımlanabilecek Outlander’da insanlar zamanda yolculuk yapıyor. İlk sezonu 2014 yılında yayınlanan dizinin IMDB’deki değerlendirmesi 8.4 gibi yüksek bir puana sahip. Popülerlik durumu da yüzde 86 düzeyinde.

Outlander, Diana Gabaldon’ın romanından uyarlanan Netflix’te yayınlanan bir dizidir. Eylül 2014’te gösterime giren şov, Ronald D. Moore tarafından yaratıldı başrollerinde Caitriona Balfe ve Sam Heughan rol alıyor.

Bu heyecan verici dizi 2014’te Netflix’te gösterime girdiğinden beri büyük bir başarı elde etti. 2016’da gösterime girecek olan ikinci sezon için yenilendi.

Gösteri, 1743’e geri gönderilen ve 1745-6’daki Jacobite isyanına karışan Claire Randall’ı ve 18. yüzyıl İskoç askeri ve eski dağlı İngiliz Ordusu Yüzbaşısı olan kocası Jamie Fraser’ı takip ediyor.

Outlander, Diana Gabaldon tarafından yazılan aynı isimli zaman yolculuğu romantizm roman serisine dayanmaktadır. İlk sezon 2014’te Starz’da yayınlandı ve oyunculuğu, yazımı, yönetmenliği ve skoruyla birçok kişi tarafından övgüyle karşılandı.

İkinci sezon 8 bölüm olarak Eylül 2016’da yayınlandı. Eleştirmenler, ikinci sezonu, olduğundan daha az bölüm olmasına rağmen ilk sezon kadar iyi olduğu için övdü. Sonrasında devamı geldi ve bugün Outlander için çok sezon çekilmiş durumda.

Netflix dizisi Outlander, zengin bir şekilde geliştirilmiş ve ekranda tam olarak gerçekleştirilen hikayesi ve karakterleriyle izleyicileri büyülüyor. 2016’da gösterime giren, büyük bir sinema filmine uyarlanan ilk gösteridir.

Ünlü dizi hem oyuncu seçimi hem de sinematografisi için eleştirmenlerden büyük beğeni topladı.

Netflix Outlander konusu ne?

Outlander, Ronald D. Moore tarafından yaratılan ve yönetici yapımcılar Moore, Maril Davis ve showrunner Toni Graphia tarafından televizyon için geliştirilen bir bilim kurgu drama televizyon dizisidir. Caitriona Balfe, 1945’te zamanda yolculuk yapan ve 18. yüzyıl İskoçya’sına giden evli bir 2. Dünya Savaşı savaş hemşiresi olan Claire Randall’ı canlandırıyor.

İngiliz Ordusu hemşiresi Claire Randall (Caitriona Balfe), kocasıyla İskoçya’nın Dağlık Bölgesi’nde tatil yapıyor, ancak yanlışlıkla eski bir taş çemberinden geçerek 1743 yılına gidiyor. Oldukça hızlı bir şekilde, müstehcen yakışıklı Jamie Fraser’ın da (Sam Heughan) aralarında olduğu bir grup İskoç askerine rastlar. 

1945’te evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall’ın gizemli bir şekilde zamanda geriye doğru sürüklendiği ve hayatının tehdit altında olduğu 1743 yılına kadar olan hikayesini anlatıyor. Şövalye ve romantik genç bir İskoç savaşçı olan Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kaldığında, Claire’in kalbini iki uzlaşmaz yaşamda birbirinden çok farklı iki adam arasında parçalayan tutkulu bir ilişki ateşlenir.

Bu arada anlatının çoğu 18. Yüzyıl İskoçya’sında geçiyor, bu yüzden bolca korse var. Etek giyen çok fazla erkekler göreceksiniz.

Outlander çoğu zaman saf, gerçeklerden kaçan bir eğlenceye benzer. İnsanların yaptıkları ilginç zaman yolculuğunda yaşanan maceralar özellikle koronavirüs zamanlarında seyahat yapmak da kısıtlanmışken son derece iç açıcı olabilir.

Outlander’ın hikayesi Diana Gabaldon’ın popüler kitap serisine uygun olarak, çok fazla cinsel yakınlaşma hikayesi barındırıyor. Önemli olaylar, ana karakterler tarafından verilen gülünç derecede kötü kararlardan kaynaklanıyor ve diyalogların bir kısmı size sesli sesli kahkaha attırabilir.

Outlander, özünde, kaderin bir araya getirdiği iki insanın 1745’teki başarısız İskoç İsyanı’ndan birkaç yıl önce başlayan karılaşmalarının yıllar boyunca nasıl devam ettiğinin hikayesidir. Amerikan Devrimi boyunca devam eden bir hikaye bu.

Outlander dizi yorumları

Outlander dizisini yorumlamak gerekirse söylenebilir ki Outlander prestijli bir yapım. Ancak bir Dark değil örneğin. Kalitesi, başrollerinin güçlü performanslarından, karakterlerin derinliğinden, tarihsel ayrıntılara gösterilen dikkatten, birinci sınıf sinematografiden ve yeteceğinden kaynaklanmaktadır.

Dizinin üçüncü sezonun Culloden Savaşı tasviri, herhangi bir büyük bütçeli filme rakip olabilecek kalitede. Ve tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi, İskoç Yakubileri için sonu iyi bitmiyor.

Dizide özellikle kostümler ve müzik söz konusu olduğunda, işlerin son derece ilginç kılındığını söylemekte yarar var.

Outlander için altıncı sezonun prodüksiyonu COVID nedeniyle ertelendi ve hayranlara göre sezonlar arasında zaten oldukça büyük boşluklar vardı.

Outlander’ın hikayesine kaynaklık eden tam 8 tane kitap var. Ve iyi haber dokuzuncu kitap da Kasım’da geliyor. Kitapların hepsi binden fazla. 

Outlander’ın ilk dört sezonunu Netflix’te bulabilirsiniz . Ancak en son sezon için, ya Starz’a abone olmanız ya da bölümleri Amazon Prime gibi başka bir yerden satın almanız gerekecek.

Bununla birlikte, mümkün olan her şekilde giyilen dört mevsim ekoseniz var ve hiç bitmeyen giysi katmanları. Kalitesinden şüphe ettiren sayısız peruk, destansı şekilde tasvir edilen Culloden Savaşı ve sizi içine çekebilir.

Ona zaman tanıdığınızda muhtemelen herkes gibi Outlander’a kapılmış olacaksınız.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri