Ana SayfaTürkiyeNimet Bolluk: Geleceğin kadınları, elinin hamuruyla siyasette başarılı olacak!

Nimet Bolluk: Geleceğin kadınları, elinin hamuruyla siyasette başarılı olacak!

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, Medya Notu'na özel açıklamalarda bulundu

Gelecek Partisi Ankara Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, Medya Notu’na konuştu. Ankara’daki teşkilatlanma süreçlerinden kadınların siyasete ilgisine, kadın cinayetlerinden Gelecek Partisi’nin kadınlara bakışına kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Nimet hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1989 Anamur doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Anamur’da tamamladım. Lisans eğitimimi Bartın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nde tamamladım. Yüksek Lisansımı Balıkesir Üniversitesi’nde aynı bölümde bitirdim. Tezim, “Siyasi partilerde parti içi demokrasi ve kadın katılımı” üzerine oldu. Aynı alanda çalışmalarımı sürdürmek üzere doktora başvuru sürecim devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 2 yıl ücretli İngilizce öğretmenliği yaptım. Sonrasında 3 yıl bir turizm acentasında turizm danışmanı olarak çalıştım. Bu ülkede olması zor denilen kadın, çocuk, sokak hayvanları ve ağaçlar yani doğa için ömrünü adamış bir kardeşinizim.

2021’e tüm ilçelerimizde teşkilatlanmış olacağız

Ankara’da kadınların siyasete ve Gelecek Partisi’ne ilgisi nasıl?

Ankara’daki siyasete ve Gelecek Partisi’ne ilgileri çok yüksek ama tedirgin oldukları bazı noktalar var. Pek çok parti, kadınları seçim zamanı hatırlamışlar. Onları sadece oy olarak görmüşler. Bu durum kadınların siyasetle araların mesafe koymasına sebep olmuş. Bize geldiklerinde şu ana kadar ki süreçte bunu hep birlikte aşacağımızı gördükleri için ilgiyi artırıyor. Bizi bir kere ziyaret eden bir kadın arkadaşımız bir dahaki sefere arkadaşlarıyla birlikte geliyor. 50 kişilik yönetim kurulumuzu kısa bir süre içinde oluşturduk. 14 kişilik birim başkanlarımız görevlerinin başında. Hepsi kendi alanında çalışmalarını sürdürüyor. Gerçekten çok kaliteli bir ekibimiz var. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor ve başarıyı kaçınılmaz kılıyor. Şu ana dek 8 ilçemizde kadın kolları başkanımızı belirledik. Kalan 17 ilçemizin kadın kolları başkanlarını 2021 başı itibariyle atamış olacağız.

Kadınlar, elinin hamuruyla siyasette başarılı olacak!

Ülkemizde kadınların siyasetteki temsil oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizin yarısından fazlası kadınken siyasette temsil oranımız oldukça düşük. Mecliste 101 kadın milletvekili var. Bu yüzde 17 oranına tekabul ediyor. Bu temsilde büyük bir adaletsizlik oluşturuyor. Biz Gelecek Partisi olarak temsilde adaleti sağlamak istiyoruz. Bu noktada kadınlara siyasi eğitim başta olmak üzere birçok konuda destek olacağız. Temsildeki adaletsizliğin en önemli nedenlerinin başında kadınlarımızın birçoğunun ekonomik özgürlüğe kavuşamamış olmasıdır. Kadınlarımızın siyasetteki temsil oranının düşüklüğünün bir nedeni de geçmişten beri gelen, şu anda her ne kadar kısmen düzeltilmiş olsa da kız çocuklarımızın eğitim oranının düşük olması, özellikle de yüksek öğrenimde bu oranın iyice düşmüş olmasıyla da ilgili. Burada karşımıza başka bir problem daha çıkıyor. Bir kız kardeşimiz doktora dahi yapmış olsa bazı geleneklerimizden kaynaklı olarak siyasetten uzak kalabiliyor. “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” anlayışı maalesef siyasete de yansıyor. Biz Gelecek Partisi olarak kadınların elinin hamuruyla siyasette de oldukça başarılı olacağına inanıyoruz. Ayrıca hamur kadın işi değildir.

Gelecek Partisi’nin kadına bakışı nasıl?

Programımızda kadın ve erkeğin birbirine rağmen değil hayatın her alanında birbirinin destekçileri olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Tam da bu yüzden kadın işi / erkek işi ayrımına inanmıyoruz. Misal sanılanın aksine en iyi aşçılar genelde erkeklerdir. Birçok erkek arkadaşımız var ki kadın işiymiş gibi ifade edilen ev temizliği, çamaşır, bulaşık gibi işleri büyük bir keyifle yapmaktadır. Aslında var sanılan ama hiç de olmayan bu ayrımı siyasette de kaldıracağız. Bir başka örnek olarak da sporun da kadını erkeği olmaz. Maalesef bu ülkede futbol için ataerkil, kadınlar voleybol oynasın diyen spiker var. Tepkilerin sonucu olarak özür diledi fakat zihniyeti gerçekten değişti mi Bunları gördükçe ülkede ciddi bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğuna şahit oluyoruz. Kanunların yanında bir zihniyet dönüşümüne de ihtiyacımız var.

Özellikle son dönemde artan kadın cinayetleri ve tecavüz vakalarına ilişkin ne söylemek istersiniz?

Ülkede kadınların siyasete girmesine önem veriyoruz ama bununla beraber çözmemiz gereken büyük problemler var. Bu problemlerin en başında sorunuzda yer alan kadın cinayetleri geliyor. En temel hak yaşama hakkı olmasına rağmen maalesef her gün bir kadın öldürülüyor. Sadece basına yansıyan Temmuz’da 36, Ağustos’ta 27, 2020 yılında ise şu ana kadar 209 kadın katledildi. (Eylül hariç)

Bu cinnet haline son vermemiz gerekiyor. Önümüzde İstanbul Sözleşmesi gibi uygulandığı takdirde bu sorunlara çözüm olabilecek uluslararası niteliği olan bir metin varken biz onu yok farklı cinsel yönelimlere teşvik ediyor, yok aile birliğini bozuyor gibi sözleşme çerçevesinde hiç olmayan kavramlar üzerinden kaldırıp kaldırmamayı tartışıyoruz. Bazı siyasi rantlar yüzünden maalesef olan kadınlara oluyor. Caydırıcılık noktasında uygulanan kanunlar maalesef yetersiz kalıyor. Uzaklaştırma kararı alınmış, eski eşi, sevgilisi, babası, kuzeni, abisi ya da sokakta herhangi bir adam tarafından katledilen kadınları haberlerde hemen hemen her gün görmekteyiz. Acilen İstanbul Sözleşmesi’nin aktif bir şekilde yürürlüğe sokulması gerekiyor.

Tacizcilerin, tecavüzlerin, fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulayanların “indirim” adı altında yaptıkları yanlarına kar kalıyor. Bunun yanında faili meçhul kadın cinayetleri de meydana gelen kadın katliamları içinde önemli bir başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum katilleri cesaretlendiriyor.

Söz konusu Cumhurbaşkanına hakaret olunca ağaç kovuğundaki şüpheli bile bulunabiliyor

Biliyorsunuz, Tunceli’de 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan beri haber alamıyoruz. Barajda olduğu yönünde güçlü bir kanaat vardı. Bilirkişi raporu ise barajda olmadığına karar verdi. Bu kızımız nerede? Gülistan gibi pek çok kadınımız şüpheli bir şekilde ya kayıp ya da öldürüldü. Bunların açıklığa kavuşturulması için yetkili makamları daha özverili çalışmaya davet ediyoruz. Cumhurbaşkanına ya da bir devlet büyüğüne hakaret edildiğinde hatta hakaretin bile tartışmalı olduğu durumlarda ağaç kovuğunda bile olsa şüpheli bulunabiliyorken şüpheli kadın ölümlerinin faillerini neden bulamıyoruz? Tüm bunlar caydırıcılık noktasında etkili olacaktır.

Sosyal medyada adalet aramak istemiyoruz!

Sosyal medyada adalet aramak istemiyoruz. Bu ülkenin yargı sistemine güvenmek istiyoruz. Hikayesi sosyal medyaya yansıyan kadınlar adalet bulma noktasında kısmen şanslı. Ne yazık ki ülkenin hukuk mekanizması sosyal medya etkisiyle harekete geçiyor. Ya hikayesi sosyal medyaya yansımayan binlerce kadın?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri