Ana SayfaTürkiyeNimet Bolluk: Gelecek Partisi olarak kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılacak her...

Nimet Bolluk: Gelecek Partisi olarak kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılacak her çalışmaya katkı vermeye hazırız!

Gelecek Partisi Ankara Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin bir açıklama yaptı

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kameralar karşısına geçerek bir açıklama yaptı.

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yapan Bolluk, Ankara’daki kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete ilişkin olarak da çarpıcı veriler paylaştı.

Her gün vicdanlarımızı kanatan olaylarla karşı karşıyayız

Sözlerine, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Gönül, böyle insanlık onurunu yaralayan bir mesele için değil de, kadın haklarında yaşanan güzel gelişmeleri, nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşmayı isterdi” diyerek başlayan Bolluk, “Fakat, her gün siz değerli basın mensuplarının da toplumu bilgilendirdiği haberlerde, sosyal medyada ne yazık ki kadına karşı şiddetin boyutlarını yansıtan, vicdanlarımızı kanatan olaylarla karşı karşıyayız” dedi.

2020 yılında 391 kadınımızı cinayete kurban verdik!

2020 yılında, şu ana dek 391 kadının öldürüldüğünü belirten Nimet Bolluk, şunları kaydetti:

“Ülkece Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz, hayatta kalmak için azami çaba sarf ettiğimiz bugünlerde, kadınlar ek olarak kendilerini korumak, hayatta kalabilmek için tek başlarına mücadele etmeye devam ediyor. 2020 yılı henüz bitmemişken cinayete kurban verdiğimiz kadın sayısı 391’e ulaştı. Her 3 günde 2 kadın gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor. Geçen hafta bir günde 4, ertesi gün 5 kadının öldürüldüğü haberlerini okuduk… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, tüm dünyada bireysel şiddete en fazla maruz kalan kesimi ülkemizde de olduğu gibi kadınlar oluşturuyor.”

Bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız!

Bolluk, sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek Partisi olarak, bu konuda toplumu bilinçlendirmedikçe, yasal düzenlemeleri hızla harekete geçirmedikçe kadınların özgürlüklerinin, yaşam hakkının elinden alınmaya devam edeceğine biliyoruz. Bu inançla Gelecek Partisi olarak, bütün Türkiye’de ve ilimizde kadına şiddet konusunda her türlü öncü çalışmayı hayata geçirmeye, hükümetten muhalefete herkesle el birliğiyle bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız. Söz konusu şiddete uğrayan kadınlarımızsa, bizim için gerisinin hiçbir önemi yoktur.”

Ankara’da yılın ilk 10 ayında 12 kadın cinayeti!

Kadın cinayetleri konusunda ciddi bir yasal boşluğun olduğuna dikkat çeken Nimet Bolluk, Ankara’da da yılın ilk on ayında kayıtlara geçen on iki kadın cinayeti olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“2020 Yılının ilk 10 ayında Ankara’da basına yansıyan 12 kadın cinayeti var. Ve maalesef bu kadınların çoğu eşi tarafından katlediliyor hem de koruma, güvenlik önlemi istemiş olmasına rağmen. Bu anlamda ciddi bir yasal boşluğun olduğunuz görüyoruz. Buna ek olarak kadın cinayetlerinin, faillerinin bazı siyasilerin arkasına sığınarak gereken cezayı almadığına hatta yasal işlem bile yapılmadığına şahit oluyoruz. Bu durum bizleri ziyadesiyle üzüyor.

Kadınlar sözde değil özde korunmak istiyor!

Bu noktada siyasi düşüncemiz her ne olursa olsun bütün taraflarla bir araya gelmek ve bu meseleyi siyaset üstü bir mesele olarak ele alıp acilen kalıcı çözüme kavuşturmak niyetindeyiz. Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkanlığımız ve tüm illerdeki kadın kollarımız, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sorunu yaşayanların yani kadınlarımızın ne istediğine dikkati çekmek amacıyla bir kampanya hazırladı. Kampanyada kadınların temel insani taleplerine yer verilirken her şeyden önce yaşamak istedikleri ön plana çıkarılarak, kadınların yasalarla sözde değil özde korunmak istekleri vurgulandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri