Ana Sayfa Türkiye Nimet Bolluk: Gelecek Partisi olarak kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılacak her...

Nimet Bolluk: Gelecek Partisi olarak kadına yönelik şiddeti engellemek için yapılacak her çalışmaya katkı vermeye hazırız!

Gelecek Partisi Ankara Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin bir açıklama yaptı

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kameralar karşısına geçerek bir açıklama yaptı.

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yapan Bolluk, Ankara’daki kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete ilişkin olarak da çarpıcı veriler paylaştı.

Her gün vicdanlarımızı kanatan olaylarla karşı karşıyayız

Sözlerine, “Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Gönül, böyle insanlık onurunu yaralayan bir mesele için değil de, kadın haklarında yaşanan güzel gelişmeleri, nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşmayı isterdi” diyerek başlayan Bolluk, “Fakat, her gün siz değerli basın mensuplarının da toplumu bilgilendirdiği haberlerde, sosyal medyada ne yazık ki kadına karşı şiddetin boyutlarını yansıtan, vicdanlarımızı kanatan olaylarla karşı karşıyayız” dedi.

2020 yılında 391 kadınımızı cinayete kurban verdik!

2020 yılında, şu ana dek 391 kadının öldürüldüğünü belirten Nimet Bolluk, şunları kaydetti:

“Ülkece Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz, hayatta kalmak için azami çaba sarf ettiğimiz bugünlerde, kadınlar ek olarak kendilerini korumak, hayatta kalabilmek için tek başlarına mücadele etmeye devam ediyor. 2020 yılı henüz bitmemişken cinayete kurban verdiğimiz kadın sayısı 391’e ulaştı. Her 3 günde 2 kadın gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor. Geçen hafta bir günde 4, ertesi gün 5 kadının öldürüldüğü haberlerini okuduk… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, tüm dünyada bireysel şiddete en fazla maruz kalan kesimi ülkemizde de olduğu gibi kadınlar oluşturuyor.”

Bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız!

Bolluk, sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek Partisi olarak, bu konuda toplumu bilinçlendirmedikçe, yasal düzenlemeleri hızla harekete geçirmedikçe kadınların özgürlüklerinin, yaşam hakkının elinden alınmaya devam edeceğine biliyoruz. Bu inançla Gelecek Partisi olarak, bütün Türkiye’de ve ilimizde kadına şiddet konusunda her türlü öncü çalışmayı hayata geçirmeye, hükümetten muhalefete herkesle el birliğiyle bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız. Söz konusu şiddete uğrayan kadınlarımızsa, bizim için gerisinin hiçbir önemi yoktur.”

Ankara’da yılın ilk 10 ayında 12 kadın cinayeti!

Kadın cinayetleri konusunda ciddi bir yasal boşluğun olduğuna dikkat çeken Nimet Bolluk, Ankara’da da yılın ilk on ayında kayıtlara geçen on iki kadın cinayeti olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“2020 Yılının ilk 10 ayında Ankara’da basına yansıyan 12 kadın cinayeti var. Ve maalesef bu kadınların çoğu eşi tarafından katlediliyor hem de koruma, güvenlik önlemi istemiş olmasına rağmen. Bu anlamda ciddi bir yasal boşluğun olduğunuz görüyoruz. Buna ek olarak kadın cinayetlerinin, faillerinin bazı siyasilerin arkasına sığınarak gereken cezayı almadığına hatta yasal işlem bile yapılmadığına şahit oluyoruz. Bu durum bizleri ziyadesiyle üzüyor.

Kadınlar sözde değil özde korunmak istiyor!

Bu noktada siyasi düşüncemiz her ne olursa olsun bütün taraflarla bir araya gelmek ve bu meseleyi siyaset üstü bir mesele olarak ele alıp acilen kalıcı çözüme kavuşturmak niyetindeyiz. Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkanlığımız ve tüm illerdeki kadın kollarımız, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sorunu yaşayanların yani kadınlarımızın ne istediğine dikkati çekmek amacıyla bir kampanya hazırladı. Kampanyada kadınların temel insani taleplerine yer verilirken her şeyden önce yaşamak istedikleri ön plana çıkarılarak, kadınların yasalarla sözde değil özde korunmak istekleri vurgulandı.

Takip Et

20,367BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Ülkü Ocakları ve MHP’den Selçuk Özdağ soruşturmasını yürüten savcıya organize tehdit

Geçtiğimiz cuma günü evinin önünde beş kişilik bir grubun darbına maruz kalan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a yönelik saldırıyı yürüten...

Selçuk Özdağ CNN Türk’te insanlık dersi verdi! İşte tarihe not düşen o konuşma

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, CNN Türk ekranlarında Ahmet Hakan'ın programına telefonla bağlandı. Sağduyu çağrısı yapan "Söze sözle karşılık verilir" diyen Selçuk...

“Erdoğan MHP ve Vatan Partisi’nden kendini kurtarmak istiyor”

Gazeteci Ruşen Çakır, YouTube kanalında Selçuk Özdağ’a saldırıyla değişen siyasi gündemi yorumladı. Ruşen Çakır, Temel Karamollaoğlu'nun Erdoğan hakkındaki sözlerine dikkat çekti. İşte Ruşen Çakır'ın o...

Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye: Onları da mı susturmak istiyorsunuz

CHP Genel Başkanı ile birlikte kameralar karşısına geçen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Bahçeli'nin bugün yaptığı çıkışları değerlendirdi.

Editörün Seçtikleri

Bahadır Kurbanoğlu’ndan Çin Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan Doğu Türkistanlılara destek

Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlılar Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir süredir nöbet tutarken bugün ÖZGÜR-DER de konsolosluk önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

Çin’den Perinçek’e müjdeli haber! Çin Uygur Türklerini avlamak için algoritma geliştirdi

Çin'de yüzyılın zulmüne uğrayan, ayrımcılığa tabi tutulan, ezan yasaklanan selaymın aleyküm demesi bile kısıtlanan Uygur Türkleri için Huawei yeni bir algoritma geliştirdi. Patent bile...

Ve MHP Selçuk Özdağ’a saldırıya sahip çıktı: Bu hareketin delisi de velisi de çoktur

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı savundu. Semih Yalçın'ın sözlerine gönderme yapan MHP'li il başkanı,...

Serkan Özcan’dan AK Parti’ye aşı tepkisi: Tam da size yakışan bir ahlak!

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, kişisel Twitter hesabından AK Parti MKYK üyelerinin de Recep Tayyip Erdoğan ile beraber koronavirüs aşısı olmasına tepki...

Gazeteci Orhan Uğuroğlu’nu darp eden 4 şüpheli serbest bırakıldı

Yeniçağ Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nu darp ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 4 şüpheli, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.