Ana SayfaTürkiyeNimet Bolluk: İktidar, çareyi kendisini rahatsız eden, konforunu bozan gazetecileri cezaevlerine göndermekte...

Nimet Bolluk: İktidar, çareyi kendisini rahatsız eden, konforunu bozan gazetecileri cezaevlerine göndermekte buluyor

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj paylaştı

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj paylaştı. Paylaşımında çarpıcı değerlendirmeler yapan Bolluk, medyanın dördüncü kuvvet olduğunun altını çizerken Türkiye’nin basın özgürlüğü endeksindeki yerine ve cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilere de dikkat çekti.

Nimet Bolluk’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla paylaştığı mesaj:

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Basın, tüm demokratik ülkelerde demokrasinin asli unsuru olarak işlev görür. İngiliz devlet adamı Edmund Burke’nin parlamento salonunda oturan gazetecileri işaret ederek “İşte dördüncü kuvvet orada oturuyor” demesiyle literatürde yerini almış ve demokratik mekanizması sağlıklı işleyen tüm rejimlerde ‘dördüncü kuvvet’ olarak kabul görmüştür.

Ne yazık ki; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş ile birlikte yasama, yürütme ve yargı gibi, ‘dördüncü kuvvet’ olarak tanımlanan basın da iktidar tahakkümü altına girmiş ve hepimizin vergileriyle faaliyetini sürdürmekte olan TRT başta olmak üzere, yüzde 90’ın üzerinde bir oranla Türkiye’de görsel ve yazılı iletişim faaliyeti gösteren medya kuruluşları iktidar tarafından yönlendirilmekte, finanse edilmekte ve bir propaganda aracı olarak kullanılmaktadır.

Bangladeş, Demokratik Kongo, Kamboçya gerisinde kaldığımız ülkelerden bazıları!

Türkiye, mevcut medya organlarının iktidar tekelinde olmasının dışında basın özgürlüğü noktasında da hiç de iç açıcı olmayan bir noktadadır. Ülkemiz, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütün yayınladığı Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 2019’da 180 ülke arasında 157. sırada yer alırken 2020 verilerine göre ise 154. sırada kendisine yer bulabildi.

Basın özgürlüğü alanında, ancak otoriter rejimlerin ya da melez demokrasi olarak adlandırılan yönetim şekliyle idare edilen Ruanda, Özbekistan, Türkmenistan, Ekvator Ginesi, Küba, İran, Suriye gibi ülkelerin önünde kendimize yer bulabilirken gerisinde kaldığımız ülkelerde bazıları ise Bangladeş, Demokratik Kongo, Kamboçya, Oman, Uganda, Tanzanya, Mozambik ve Moğolistan.

İktidar, çareyi gazetecileri cezaevine göndermekte buluyor

Basın özgürlüğünün yanı sıra bir diğer kanayan yaramız ise tutuklu gazeteciler. Bugün itibariyle dünyada 250 civarında gazeteci hapishanelerde iken bunlardan 67 tanesi ne yazık ki ülkemizde bulunmakta. Günümüz iktidarı, tıpkı basın gibi yargıyı da tahakküm altında tuttuğu için çareyi kendisini rahatsız eden, konforunu bozan gazetecileri cezaevlerine göndermekte buluyor.

Gelecek Partisi olarak, demokrasimizin asli unsuru ve sigortası olarak gördüğümüz basının özgür olmasını her platformda savunuyor ve anayasal çerçevede habercilik yapan gazetecilerin cezaevlerinde bulunmasına ve bir devlet rutini haline gelen tutuklu yargılamalara şiddetle karşı çıkıyoruz.

Bu vesileyle, başta Ankara’da birlikte çalıştığımız kıymetli yerel basın mensubu arkadaşlarımız olmak üzere dünyanın her köşesindeki gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, her birine mesleki yaşamlarında başarılar diliyorum.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri