Ana SayfaTürkiyeNimet Bolluk'tan 8 Mart mesajı: 1934'te seçme ve seçilme hakkını elde etmiş...

Nimet Bolluk’tan 8 Mart mesajı: 1934’te seçme ve seçilme hakkını elde etmiş kadınlar olarak 2021’de yaşama hakkımızı konuşuyoruz

Gelecek Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Nimet Bolluk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı

Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk anıtının önünde konuşan Nimet Bolluk, verdiği 8 Mart mesajında kadınların yaşama hakkına vurgu yaptı.

Bolluk, yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin önemine de dikkat çekerken kadınların siyasette temsil oranının yetersizliğine de dikkat çekti.

Bolluk’un açıklaması şöyle:

Size Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbinin attığı tarihi mekanlardan birinden, Birinci Meclis’in yanı başındaki Ulus’tan sesleniyoruz.

Vatanın her tarafı işgal altındayken erkeklerle omuz omuza çarpışan, kahramanlık öyküleri yazan kadınlarımızın tercihlerini beyan etme ve temsil hakkını teslim etme noktasında adeta bir devrim yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtının önünden sesleniyoruz.

Bizler, dünyanın pek çok ülkesinde konuşulması dahi söz konusu değilken 1930’da yerel, 1934’de ise genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmiş kadınlar olarak sesleniyoruz.

Sizlere 2021 yılında Meclis’te sadece % 17 ile temsil edilen bu ülkenin kadınlar olarak sesleniyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde kadınlara bu hak 1950’lerden itibaren verilirken, geldiğimiz noktada kadınların parlamentodaki temsil oranı açısından 117. sırada olmanın üzüntüsü içindeyiz.

Daha vahimi bugün altını çizmek istediğimiz asıl konu ise yaşama hakkımız. Biz kadınlar olarak her gün öldürülüyoruz. Abimiz, kocamız, eski kocamız, sevgilimiz yada sokakta canı birini öldürmek isteyen herhangi biri tarafından her gün öldürülüyoruz. Bugün burada asıl konuşmak istediğimiz sosyal hayatın her aşamasında kadının yaptığı çalışmaların başarısı olması gerekirken maalesef üzülerek ifade ediyorum ki biz yaşama hakkımızın yasalarla teminat altına alınmasını konuşuyoruz.

Tam bu noktada Gelecek Partisi olarak tüm siyasilere, toplumun her kesimine sesleniyoruz. Bu mesele siyaset üstü bir meseledir. Bu mesele insanlık meselesidir. Elimizde İstanbul Sözleşmesi gibi ilk imzacısı olma ve hazırlığı aşamasında yer alma onurunu taşıdığımız bir uluslararası metin varken gelin bu meseleyi hep birlikte çözelim. 6284’ün hakkıyla uygulanmasını sağlayarak başlayalım, siyasilerin arkasına saklanarak ceza almaktan kurtulan katilleri teslim ederek başlayalım, gelin vitrin süsü gibi ifadeleri bırakarak dilimizi değiştirerek başlayalım bu meseleyi çözmeye.

Biz Gelecek Partisi olarak programımızda da yer aldığı üzere kadın ve erkeğin sosyal hayatın her alanında omuz omuza var olması gerektiğine inanıyor ve bu noktada mücadelemizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.

Toplumun her kesimine çağrımızdır: Yaşama hakkımız da dahil olmak üzere gelin kadının var olma mücadelesinde el ele verelim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri