Ana SayfaDünyaNorveç'te oklu saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Norveç’te oklu saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Norveç’in Kogsberg kasabasında bir kişinin ok ve yay kullanarak çok sayıda kişiyi yaraladığı öğrenildi. Gelen son bilgilere göre birden fazla suç mahalli var. Saldırı Norveç’in başkenti Oslo yakınlarındaki Kongsberg kasabasında bir market yakınında gerçekleştirildi.

(Editörün notu: Saldırıdan saatler sonra gelen haberlere göre olayda 5 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 2 kişinin yaralandığı öğrenildi. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Danimarkalı olduğu öğrenildi.)

Norveç’in Kongsberg kentinde oklu saldırıda hayatını kaybeden insanların olduğu öğrenildi. Dagbladet gazetesinin haberine göre saldırıda bir kişi gözaltına alındı.

Norveç’te oklu saldırı dehşeti

Olay bu akşam yerel saatle akşam 6 sularında gerçekleşti. Bölge polisi olaydan sonra çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu doğruladı.

Emniyet Müdürü Oyvind Aas “Saat 13:13’te birkaç kişiden bir kişinin silahla insanlara saldırdığına ilişkin birkaç mesaj aldık. Ne yazık ki olay sonucunda çok daha fazla yaralı ve ölü olduğunu doğruladık.” dedi.

Saldırgan tutuklandı

Dagbladet gazetesinin aktardığı bilgiye göre olayda bir kişi tutuklandı. Tutuklama akşam 19.00’dan hemen sonra gerçekleşti.

Polis saldırganın eylemleri tek başına gerçekleştirdiğine inanıyorlar.

Norveç’in en büyük travması: Utoya katliamı ve aşırı sağcı Breivik

Bugün yaşanan oklu saldırı akıllara Anders Bhering Breivik’in 77 kişiyi katlettiği 10 yıl önceki saldırıyı getirdi.

Norveçli Anders Behring Breivik tam 10 yıl önce Oslo’da bombalı Utoya adasındaki gençlik kampında silahlı saldırıda 77 kişiyi öldürmüştü. Norveç’te yaşanan en kanlı katliam olarak kayıtlara geçen olayda Breivik 2012 yılında 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Breivik 2011 yılının 22 Temmuz’unda Norveç’in başkenti Oslo’da başbakanlık binasının önünde bombalı saldırıda 8 kişiyi öldürdü. Ardından İşçi Partisi’nin Utoya adasındaki kampını hedef alan Norveçli saldırgan, 18 yaşın altındaki 69 çocuğu otomatik silahlarla sayarak öldürdü.

Göçmenlere karşı beslediği önyargılarla bilinen aynı zamanda İslam karşıtı olan aşırı sağcı Anders Behring Breivik, kendini bir Neonazi olarak tanımladı. Breivik yargılama sürecinde Nazi selamı vermekten de çekinmedi.

Brevik’in manifestosu

Yargılamalar sırasında Breivik’in bin 500 sayfalık bir kitap yazdığı ortaya çıktı. Aslında mahkemede katliamı bu kitabın tanıtımı için yaptığını söyledi. Oslo’daki duruşmalarda Utoya adasındaki katliamı “Kitabın tanıtımı için birkaç kişiyi öldürmem gerekiyordu. Bunu tahmin etmiştim” sözleriyle açıkladı.

Yeni Zelanda’da camide namaz kılan 50 Müslümanı öldüren Brenton Tarrant da eyleminden önce 74 sayfalık bir manifesto yayınlamıştı. Tarrand ilham kaynağının 2011 yılında 77 kişiyi öldüren Norveçli terörist Breivik olduğunu söyleyecekti. Tarrand Fransız nüfusunun beyaz olmayanlarla yer değiştirdiğini düşünüyordu bunun için de manifestosuna ‘Büyük yer değiştirme’ adını vermişti.

Her iki manifestonun ana fikri Müslüman göçünü engellemek. Hatta onları yok etmek. Bütün camileri yok etmek, İslam sanatını oradan kaldırmak gibi fikirleri vardı. 

Breivik’in de Tarrant’ın da narsistik kişilik bozukluğu hastası olduğu teşhis edildi. Her ikisi de son tahlilde kendilerini faşist olarak tanımladı.

Anders Behring Breivik manifestoda kendini Tapınak Şovalyelerinin lideri olarak tanımlarken Avrupa’nın 1999 yılından beri İslam diniyle savaşta olduğunu iddia ediyor. Breivik manifestosunda Marksist ideolojinin Avrupa’yı yok ettiğini belirtirken Frankfurt Okulu’nun Marksisz çokkültürlülük yorumuna da şiddetle karşı.

Anders Behring Breivik 21 yıl hapis cezası aldı. Ancak bu 21 yıl sonunda çıkacağı anlamına gelmiyor. Eğer toplum için tehdit oluşturduğuna karar verilirse bu ceza daha da uzayacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri