Ana SayfaTürkiyeNuray Sağıroğlu’ndan Şehir Üniversitesi’nin dijital kütüphanesinin erişime kapatılmasına ilişkin açıklama

Nuray Sağıroğlu’ndan Şehir Üniversitesi’nin dijital kütüphanesinin erişime kapatılmasına ilişkin açıklama

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Sağıroğlu, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin dijital kütüphanesinin kapatılmasıyla ilgili Medya Notu’na değerlendirmelerde bulundu

Sadece ekonomik gücü değil bilgiyi de tekeline almak isteyen bir zihniyetle karşı karşıya olunduğunun altını çizen Nuray Sağıroğlu, “Bunun tek bir açıklaması var: Tarihi, bilgiyi ve zamanın akışını da kendi zihniyetleri doğrultusunda şekillendirmek” ifadelerini kullandı.

Geçmişte İskendiriye Kütüphanesinin yakılması neyse bugün böyle bir bilgi ve arşiv hazinesinin yok edilmesinin de aynı anlama geldiğini vurgulayan Sağıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu açıkça bir medeniyet düşmanlığıdır. Bu erişim engeli gelecekte tarih kitaplarında, İskenderiye Kütüphanesinin yakılmasıyla aynı başlık altında anılacaktır. Bu kararı alanlar da I. Theodosius’un anıldığı gibi anılacaktır. Modern zamanların kültür zorbalığı ile karşı karşıyayız”

Üniversitenin arşivinde 500 bini aşkın eserin barındığını hatırlatan Sağıroğlu, “Bu kütüphane çok değerli yazarların, akademisyenlerin ve her kesimden insanın bağış ve katkılarıyla meydana geldi. Türkiye’de eşi ve benzerine az rastlanan bir kültür hazinesi meçhule doğru yol aldı. Akıbeti hakkında da en ufak bir açıklama yok. Bu, ‘Ben yaptım oldu tavrı’ ortak kültürel mirasımıza zarar veriyor. O üniversitenin kütüphanesinden yararlanan insanlardan bazıları şimdi bu utanç verici kararın altına imza atmaktan imtina etmiyorlar. İktidar, sadece beceriksiz ve liyakatsiz kadrolardan oluşmuyor; aynı zamanda kültürel, sanatsal ve bilimsel düşmanlıktan da besleniyorlar. Bunu ekonomi, eğitim ve sağlık gibi alanlarda her gün müşahede etme fırsatımız oluyor. Bu erişim engeli kararı yönetilmekte olduğumuz garabet sistemin vesikası niteliğinde olmuştur” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri