Ana SayfaDünyaNYT: Trump’ın Netanyahu’ya desteği çok riskli

NYT: Trump’ın Netanyahu’ya desteği çok riskli

İsrail’de bugün genel seçimler yapılıyor. İsrailli seçmenler zor günler geçiren Başbakan Benyamin Netanyahu’nun siyasi kariyerini de oylamış olacaklar bugün. Aşırı sağcı Likud Partisi’nin lideri olan Binyamin Netanyahu, kazanırsa 5. kez İsrail Başbakanı olacak; böyle olursa en uzun süre başbakanlık yapma unvanını eline geçirecek; bu unvan ülkenin kurucusu David Ben-Gurion’a ait bulunuyor.

Ancak Netanyahu, son döneminde ciddi yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Karşısında da Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz gibi güçlü bir rakibi var.

İsrail’deki seçimleri ABD de yakından izliyor şüphesiz… Birkaç gün önce Washington’u ziyaret eden Netanyahu, Başkan Donald Trump’ı ‘Golan Tepeleri İsrail’e aittir’ noktasına getirmeyi başarmıştı!

Netanyahu’nun ateşle oyunu bununla kalmadı; seçim vaadi olarak Batı Şeria topraklarının bazı kısımlarını İsrail’e eklemeye yemin etti…

ABD seçim vaadine sessiz kaldı

Bu durum başta Türkiye olmak üzere bir çok çevrede (AB dahil) tepkiyle karşılandı. Ancak ABD bu seçim vaadine sessiz kaldı. ABD’nin ünlü gazetesi New York Times’ta (NYT) çıkan bir yazıda Netanyahu’nun bu vaadinin hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanların yönetimindeki kırk yıllık Amerikan dış politikasının sonu anlamına geleceği vurgulandı.

Kudüs’ün başkent olarak tanınması, Golan Tepelerinin İsrail’e ait sayılması gibi skandal kararlarına rağmen İsrail ile Filistinliler arasında bir anlaşmadan zaman zaman bahseden Trump, NYT’ye göre, Netanyahu’nun saldırgan hareketini uzun vadeli bir sorun olarak algılayabilir. İki devletli bir çözüme ihtimal vermese de bu yönde umut beslemeye devam eden Trump, Netanyahu yeniden seçilip vaadini gerçekleştirirse Richard M. Nixon’dan bu yana süren diplomatik stratejiyi terk etmek zorunda kalabilecek.

NYT’nin haberine göre, Trump bu hafta sonu Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu toplantısında, Yahudilere hitaben, “Sizin için büyük bir şey ve bazılarınız belki bundan hoşlanmayacak, ancak Orta Doğu’da barışı görmeyi çok isterim” dedi. Trump, destekçilerinin, İsrail’in taviz vermesini gerektiren barışçıl bir çabayı memnuniyetle karşılamayacağını kabul ederek, zamanının çoğunu sağcı Yahudilere yakın durarak geçirdi. Bu bağlamda Kudüs elçiliği ve Golan Tepeleri gibi kararları aldı.

Mark Landler NYT’deki haber-analizinde, Netanyahu’nun Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerine Trump’ın destek olduğunu söylediğini belirtiyor. Bununla birlikte, Washington, Netanyahu’nun son vaadine sessiz kaldı; tepki vermedi.

Netanyahu’ya kampanyası boyunca destek veren Trump’ın Batı Şeria konusunda sessiz kalması ve Netanyahu’nun yükselen bir rakiple yolsuzluk davalarının konuşulduğu dönemde seçime girmiş olması hem ABD-İsrail ilişkilerini hem de Trump’ın politikalarını etkileyecek gibi…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz