Ana SayfaDünyaObama: Protestolar ABD için dönüm noktası olabilir

Obama: Protestolar ABD için dönüm noktası olabilir

Eski ABD devlet başkanı Barack Obama, George Floyd’un ölümüyle ilgili protestoların, polis teşkilatında reform yapılması için yürütülen mücadelede “gerçek bir dönüm noktası” olabileceğini söyledi.

Medium’da yazdığı kısa makalede Obama, gösterilerin “ABD’de polis uygulamalarında ve ceza adalet sisteminde on yıllardır reform yapılamaması nedeniyle gerçek ve haklı bir öfkenin yansıması olduğunu” ifade etti.

Barışçıl göstericiler için “saygımızı ve desteğimizi hak ediyorlar” diyen Obama, “şiddete başvuran küçük azınlığı” da kınadı.

İnsanların protesto ve politika arasında seçim yapması gerekmediğini belirten Obama, “İkisini de yapmak zorundayız. Farkındalığı artırmak için harekete geçmeli, örgütlenmeli ve reform yapacak adayları seçmeliyiz” dedi.

Son haftalarda gençlerin artan aktivizmini “umut verici” bulan Obama, “Haklı öfkemizi barışçıl, sürdürülebilir ve etkili eyleme kanalize edebilirsek o zaman bu an, ulusumuzun en yüksek ideallerimize ulaşmadaki uzun yolculuğunda gerçek bir dönüm noktası olabilir” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri